Filmen er en filmatisering af 2. bog i eventyrtriologien om ringenes herre og viderefører handlingen i filmen "Eventyret om ringen". Hobitten Frodo har i første film fået overdraget en kraftfuld ring og har fået til opgave at destruere den for at redde verden. Han forsøger i denne film sammen med sin tro væbner Sam og væsnet Gollum at trænge ind i centret for de onde kræfter for her at tilintetgøre ringen. Imens udkæmper nogle af hans venner kampe imod de onde væsner for at redde menneskene.
GrundoplysningerCreditsFestivaler og priserMaterialer
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film,
dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution,
og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med.
Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution,
foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Abonnér på Filminstituttets nyhedsbrev og få seneste nyt om dansk film og Filminstituttets aktiviteter i din indbakke. Nyhedsbrevet udkommer 3-4 gange om måneden.