enda

Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal

Christian Dyekjær, Danmark, 2020

91 min.DK/Spillefilm

Lucias bedste ven, Oscar, anklages for at stjæle den magiske krystal der driver julemændenes pakkemaskine. Lucia tror på Oscars uskyld og de flygter sammen, for at finde den rigtige tyv og krystallen. Lucia og Oscars vilde jagt fører dem til verdens mærkeligste urmagere, langt ned i underjordiske grotter og ind i Vinterfolkets iskolde rige, før de kan vende hjem med krystallen og sætte pakkemaskinen i gang, så det kan blive jul på Julemandsskolen og i resten af verden.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
Dansk titel Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
International titel All I Want For Christmas 2
Instruktør Christian Dyekjær
Manuskript Uffe Rørbæk Madsen, Lars Therkildsen
Producer Morten Rasmussen, David C.H. Østerbøg
Fotograf Mads Thomsen
Editor Frederik Strunk
Lyd Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen, Kasper Janus Rasmussen
Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen, Nicklas Schmidt
Scenograf Erik Peitersen
Medvirkende Ella Testa Kusk, Bertil Karlshøj Smith, Martin Buch, Mia Lyhne
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Deluca Film A/S
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S
Dansk biografpremiere 12.11.2020
Aldersgrænse Frarådes børn under 7 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Deluca Film A/S
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Den Vestdanske Filmpulje, Nordisk Film & TV Fond
I samarbejde med Viborg Kommune
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S

Instruktion

Instruktion Christian Dyekjær
1. instruktørassistent Thomas Schindel
1. instruktørassistent Peter Dollerup
2. instruktørassistent Brian Westfall
Børnecasting Jette Termann
Børnecoach Susanne Stephansen
Scripter Mette Jensen
Scripter Jill Knuttel
Statistkoordinator Sidsel Østergaard

Manus

Manuskriptforfatter Uffe Rørbæk Madsen
Manuskriptforfatter Lars Therkildsen
Storyboard Ole Comoll Christensen

Produktion

Producer Morten Rasmussen
Producer David C.H. Østerbøg
Line producer Merete Stubkjær
Line producer Filip von Spreckelsen
Produktionsleder Louise Walsøe
Produktionsleder Sune Wahl
Indspilningsleder Thomas Schindel
Indspilningsleder Peter Dollerup
Location scout Finn Richardt
Location scout Erik Peitersen
Location scout Merete Stubkjær
Produktionskoordinator Ida Smedemark
Produktionskoordinator Ann-Sofie Grøndal
Set supervisor Dan Dirckinck-Holmfeld
Postproduktionskoordinator Birgitte Ilm
Postproduktionskoordinator Nina Strøm

Foto

Fotograf Mads Thomsen
Video-assistent Rudi Kristiansen
B-fotograf Ole Vestergaard Jensen
B-fotograf Alex Almbjerg
Droneoperatør Ian Hansen
Droneoperatør Tao Ahler
DIT Manuel Sørensen Ehsaeizadeh
DIT Mikkel Sigsgaard
Grip Michael Tøt

Stills

Stillfotograf Martin Dam Kristensen

Lys

Belysningsmester Claus Preis
Belyser Theis Madsen
Belysningsassistent Mikkel Sigsgaard
Belysningsassistent Michael Olesen Damgaard
Belysningsassistent Christian Warncke Nutzhorn

Klip

Klipper Frederik Strunk
Avid-supervisor Tina Hedegaard
Klippeassistent Rudi Kristiansen

Musik

Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Komponist Nicklas Schmidt

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Erik Peitersen
Chefrekvisitør Jeanett Brahe
Chefrekvisitør Lasse Kjederqvist
Rekvisitør Ulla Malmros
Rekvisitør Liv Kanstrup
Set rekvisitør Johan Dandanell
Rekvisitørassistent Karen Bech Sørensen
Rekvisitørassistent Amanda Bech
Rekvisitørassistent Julie Birkeskov
Rekvisitørassistent Benjamin Kaas Bundgaard Jørgensen
Rekvisitørassistent Alexander Rohde

Kostumer

Kostumedesigner Grith Rahbek
Kostumedesigner Anne-Dorthe Eskildsen
Kostumier Mathilde Kjær
Kostumeassistent Amalie Dolmer Rasmussen
Kostumeassistent Lisa Wridt Bøker Kristensen
Kostumeassistent Mia Ströbech

Makeup

Chefsminkør Birgitte Lassen
Chefsminkør Jill Arnfjord
Sminkør Ann Borghelt
Sminkør Dorte Pedersen
Parykker Henrik Steen
Sminkørassistent Christina Vestergaard
Sminkørassistent Malene Kitte

Lyd

Lyddesigner Nicklas Schmidt
Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Tonemester Kasper Janus Rasmussen
B-tonemester Andy Drabik
B-tonemester (postproduktion) Rasmus Mølberg Meyer
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny
Toneassistent Jason Lee Cameron
Toneassistent Patrick Svaneberg Vejen

Special effects

SFX Christian Kitter
Kunstig sne Christian Kitter

Visual effects

VFX-supervisor Martin Madsen
Konsulent Jacob Clemmesen
Colorist Peter Diemar
VFX-koordinator Katharina Bormann
VFX artist Thomas Øhlenschlæger
VFX artist Mads Hagbarth Lund
VFX artist Eric De Pablos
VFX artist Dan Dirckinck-Holmfeld
VFX artist Michael Olesen Damgaard
VFX artist Rudi Kristensen
VFX artist Jens Victor Hannibal
VFX artist Ole Vestergaard Jensen
Matte painter Sune Reinhardt Fogtmann
3D-leder Dennis Bahnsson
3D-modeller Asger Peder Mortensen
3D-modeller David Morvaközi
3D-modeller Matias Brandt Møller
3D-modeller Oscar Lilja
Grafik Lasse Strøm
Online mastering Thomas Caspersen

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Dykker stand-in Mads Møller Willumsen
Dykker stand-in Rasmus Hedegaard

Medvirkende

Lucia Ella Testa Kusk
Oscar Bertil Karlshøj Smith
Julius Martin Buch
Claudia Mia Lyhne
Rektor Ulf Pilgaard
Kong Vinter Ulf Pilgaard
Litteramus Kristian Halken
Hofmarskal Harsk Niels-Martin Eriksen
Gubbe Ejnar Hans Jensen
Frk. Vims Thea Glindorf
Kirsten Strik Marianne Høgsbro
Olrik Ebbe Sørensen
Tempus Frost Søren Hauch-Fausbøll
Sekundus Frost Anders Hove
Anakronus Frost Paul Hüttel
Gerhard Sturm Casper Kjær Jensen
Axel Sturm Marcuz Jess Petersen
Claus jr. Rumle Grunwald Falk
Ceremonimester Jens Andersen
Vintergardist 1 Gustav Dyekjær Giese
Vintergardist 2 Marcus Gad
Bedemand Andreas Lyon
Inuk Luca Reichardt Ben Coker
Inuks mor Nana Christine Morks
Inuks far Casper Juel Berg
Inuks bedstemor Hanne Uldal
Carls mor Austa Jespersen
Carl Arthur Rachmann

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.