enda

Den Næstsidste

Jonas Kærup Hjort, Danmark, 2021

120 min.DK/SpillefilmDrama

En kafkask fortælling om en ubetydelig vandaflæser, der ankommer til en gigantisk afsides bygning, for at aflæse beboernes vandmålere. Inden han ved af det, befinder han sig indespærret i en ‘Alice i IKKE-eventyrland’-lignende labyrint af forhindringer. I forsøget på at slippe ud af bygningen, vendes der op og ned på virkelighedsopfattelsen, rationalet og resterne af hans menneskelige eksistens.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Den Næstsidste
Dansk titel Den Næstsidste
International titel The Penultimate
Instruktør Jonas Kærup Hjort
Manuskript Jonas Kærup Hjort
Producer Rikke Tambo Andersen
Fotograf Jacob Sofussen
Editor Jonas Kærup Hjort
Lyd Lars Halvorsen, Rune Palving, Håvard Rosenberg, Mia Joanna Koskela Michaelsen
Komponist Sven Dam Meinild, Thomas Dybdahl
Scenograf Sabine Hviid, Kristina Kovacs, Helle Kirstine Egsgaard
Casting Lena Paaske
Medvirkende Joen Højerslev, Joen Bille, Anne Fletting, Malene Melsen
Produktionsland Danmark

Selskaber

Producent Tambo Film
Koproducent Chezville
Med støtte fra New Danish Screen, Det Norske Filminstitut, Den Vestdanske Filmpulje, Mediefondet Zefyr

Instruktion

Instruktion Jonas Kærup Hjort
Casting Lena Paaske
Dramaturg Tanja Diers
Scripter Liva Haue
Konsulent Rumle Hammerich
Konsulent Thomas Heinesen
Konsulent Jette Lehmann
Konsulent Anne Østerud
Konsulent Christian Gamst Miller-Harris
Statistcasting Anita Juel Lystbæk
Statistcasting Andrea Vergara
Statist supervisor Ester Tripodi

Manus

Manuskriptforfatter Jonas Kærup Hjort

Produktion

Producer Rikke Tambo Andersen
Co-producer Gary Cranner
Executive producer Peter Hyldahl
Indspilningsleder Jesper Abildgaard
Indspilningsleder Søren Peter Langkjær Bojsen
Indspilningsleder Esben Halfdan Blaakilde
Indspilningsleder Erlingur Jack Gudmundsson
Producerassistent Andreas Ussingø
Produktionskoordinator Lovisa Dröfn
Produktionsassistent Sofie Amelia Laulund
Produktionsassistent, 2. unit Maria Mouritsen
Postproduktionssupervisor Edoardo Rebecchi
Postproduktionskoordinator Inés Europa Crespo
Postproduktionsassistent Christian Rom Pedersen
Line producer Karina Kirkeby
Indspilningsleder Martin Kildegaard Hem
Produktionskoordinator Anette Larsen
Producerassistent Andreas Ussingø
Produktionsassistent Ester Tripodi
Produktionsassistent Lovisa Dröfn
Location manager Lovisa Dröfn
Location scout Thomas Yvan Skotnes

Foto

Fotograf Jacob Sofussen
B-fotograf Neffi Kristensen
B-fotograf Søren Pedersen
C-fotograf Tine Valentin Olsen
C-fotograf Frederik Dam Andersen
Grip Rasmus Ellegaard Nielsen
Grip Philip Cooke
Grip-assistent Stroud Rohde Pearce
Steadicam-operatør Torben Meldgaard
B-fotograf, 2. unit Frank B Nielsen
B-fotograf, 2. unit Lasse Skaarup Flodgaard
C-fotograf Anders Zinck
B-fotograf Gustav Meiling
C-fotograf William Bensimon
Grip Emil Taasinge
Steadicam Edvard Friis-Møller
Steadicam Kim Jensen

Stills

Stillfotograf Åsmund Sollihøgda
Stillfotograf (bag kameraet) Anders Ravnsholt Riis

Lys

Belysningsmester Niclas Fusager
Belyser Sebastian Lyding
Belysningsassistent Oscar Wad
Belysningsassistent Lasse Gudmand-Høyer
Belysningsmester, 2. unit Ib Valentin
Belyser, 2. unit Kenneth Meng

Klip

Klipper Jonas Kærup Hjort
Klippeassistent Gustav Nordentoft-Nissen

Musik

Komponist Sven Dam Meinild
Komponist Thomas Dybdahl

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Produktionsdesigner Kristina Kovacs
Set rekvisitør Louis Kønig -Wheatley
Produktionsdesigner Helle Kirstine Egsgaard
Rekvisitør Line Hvid-Jacobsen
Produktionsdesignassistent Julius Lagoutte Larsen
Produktionsdesignassistent Søs Andrea Dons

Kostumer

Chefkostumier Nina Grønlund
Kostumier Sasia Paludan

Makeup

Makeup-designer Anette Klophus
Makeup Una Eliassen
Makeup-assistent Kathrine Lykke Collitz Stryhn
SFX-makeup Anders Lerche
SFX-makeup Susana Flores
Makeup (2. unit) Tine Berg
Makeup (2. unit) Dorthe Pedersen
Makeup-assistent (2nd unit) Sofie Amelia Laulund
Protesedesign Per Kapper
Makeup Malaika Kathrina Boserup

Lyd

Lyddesigner Lars Halvorsen
Lyddesigner Rune Palving
Lyddesigner Håvard Rosenberg
Tonemester Mia Joanna Koskela Michaelsen
Boom operator Anders Ankerstjerne
Tonemester, 2. unit Andreas Sandborg
Tonemester, 2. unit Asta-Mai Dünweber
Tonemester, 2. unit Simon Erdmann
Re-recording mixer Lars Halvorsen
Re-recording mixer Rune Palving
Foley artist Yvonne Stenberg
Foley recordist Therese Næss Diesen
Lydoptagelser Morten Krog Helgesen

Special effects

SFX Michael Wallin
SFX-assistent Rakel Sannes

Visual effects

VFX-supervisor Jonas Ussing
VFX-supervisor Kai Bortne
VFX producer Torgeir Busch
3D-tracking Mariusz Kolodziejczak
Compositing Steven Higton
Compositing Mehmet Özdemir
VFX artist Morten Mandt Nielsen
VFX artist Daniel Røsnes
Colorgrader Edoardo Rebecchi
Grafik Jonas Kærup Hjort
Grafik Paul Wilson

Stunt

Stunt double Valdimar Jóhannsson
Stunt double Lasse Spang Olsen
Stunt double Nina Frifelt
Stunt double Anne Rasmussen
Stunt double Joen Højerslev
Stunt double Niels Thanild
Stunt double Jesper Isholm
Stunt double Frederik Nemo Andersen
Sikkerhedsdykker Sune Garn
Stunt double Anders Nylander

Medvirkende

Vandaflæseren Joen Højerslev
Revisoren Joen Bille
Bruden Anne Fletting
Den forelskede Malene Melsen
Tvilling Anders Plougman
Tvilling Niels Ploughman
Drengen Silas Kappendrup
Dørkvinden Claudia Gregersen
Damen Hanne Uldal
Assistenten Jonas Munck Hansen
Dommeren Stine Schrøder Jensen
Viceværten Ina-Miriam Rosenbaum
Den lille – 3 år Noah Rubæk Sørensen
Den lille – 6 år Noah Philip Breding Flaier
Vandaflæseren 2 Rasmus Braun
N.B. Jesper Balle
Beboer 1 Tonny Larsen
Beboer 2 Bodil Theill Magasin
Beboer 3 John Stougaard
Jury Ebbe Engmark
Jury Kirsten Jørgensen
Jury Tom Lang Hansen
Jury Ane Marie Elsted
Jury Else Risun
Jury Hjørdis Klingenberg
Jury Hanne Løvendahl
Jury Flemming Mortensen
Jury Steen Dahl

Festivaler

Festival Festival dato
Hong Kong International Film Festival 2021-04-01
Tallinn Black Nights Film Festival 2020-11-13
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.