enda

Hvidstengruppen II – de efterladte

Anne-Grethe Bjarup Riis, Danmark, 2021

128 min.DK/Spillefilm

HVIDSTENGRUPPEN - DE EFTERLADTE er en opfølger til HVIDSTENGRUPPEN, der havde premiere i 2012 og blev én af de største succeser i nyere tid. En gribende film, hvor vi følger Tulle Fiil og hendes søster Gerda Fiil, der dømmes til rædslerne i tysk fængsel. Deres far, bror og Tulles mand er henrette. Tulle må efterlade sit barn, Gulle på eet år hos Tulles mor Gudrun. Hjemme på kroen i Hvidsten kæmper Gudrun, for at få sine døtre hjem inden nazisternes totale udslettelse af alle fanger som hævn for nederlaget. Tulle Fiil bliver reddet i sidste øjeblik af de Hvide Busser. Men Tulle Fiil er mærket for livet, for hvornår slutter en krig?
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Hvidstengruppen II – de efterladte
Dansk titel Hvidstengruppen II – de efterladte
International titel The Bereaved, Die Hinterbliebenen
Instruktør Anne-Grethe Bjarup Riis
Manuskript Torvald Lervald
Producent Regner Grasten, Tove Grasten
Fotograf Morten Bruus
Lyd Stig Sparre-Ulrich, Hans Christian Arnt Torp
Komponist Simon Ravn
Scenograf Peter de Neergaard
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Marie Bach Hansen, Bodil Jørgensen, Laura Winther Møller, Selma Sophia Høst
Produktionsland Danmark
Danish audio description Ja
Produktionsselskab Regner Grasten Filmproduktion
Internationalt salg
Dansk biografpremiere 25.12.2021
Download PDF

Selskaber

Produktionsselskab Regner Grasten Filmproduktion
Koproducent GotFat Productions
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Den Vestdanske Filmpulje, FilmFyn, Randers Kommune, Aabenraa Kommune, DR, YouSee, Nordisk Film & TV Fond, National Film Centre of Latvia

Instruktion

Instruktion Anne-Grethe Bjarup Riis
Casting Anders Nygaard
Casting (Tyskland) Iris Baumüller
Casting (Danmark) Lotte Deichmann Bundgaard
Scripter Linda Daae
2. instruktørassistent Brian Westfall
Statistcasting Sidsel Østergaard
Statistcasting Tommy Duus
Statistassistent Solveig Juul Kristensen
Statistassistent Bettna Vestskov

Manus

Manuskriptforfatter Torvald Lervald
Storyboard Sune Elskær
Manuskriptkonsulent Kirsten Rask
Historisk konsulent Poul Smedegaard Andersen
Historisk konsulent Henrik Hjorth
Historisk konsulent Henrik Skov Kristensen
Historisk konsulent Martin Corfix

Produktion

Producer Regner Grasten
Producer Tove Grasten
Co-producer Puk Lodahl Eisenhardt
Line producer Pippi Olivia Norgaard Skov
Produktionsleder Anne Mette Vestskov
Indspilningsleder Jesper Grüner
Indspilningsleder Claus Bjerre
Produktionskoordinator Martin Fugl Chabert
Produktionskoordinator Puk Lodahl Eisenhardt
Produktionsassistent Emil Skanning
Produktionsassistent Freja Saxgren
Produktionsassistent Signe Borrevang
Location manager Kristian Nørlyng
Postproduktionskoordinator Maggie Winther Hansen

Foto

A-fotograf Morten Bruus
A-fotograf, 2. unit Peter Sørensen
B-fotograf Mikkel Find
B-fotograf Frank B Nielsen
Kameraassistent Benjamin Sejbjerg
Kameraassistent Carl Emil Voldgaard
DIT Kristopher Paterson

Lys

Lysdesigner Per Danbo
Belyser Kasper Koch
Belyser Jan Michael Jensen
Belysningsassistent Christian Warncke Nutzhorn
Belysningsmester (Letland) Kasper Mønster
Belyser (Letland) Thomas Menzer

Klip

A-klipper Søren Ottesen
B-klipper Mark Vesterlund
Klippeassistent Daniel Brinck

Musik

Komponist Simon Ravn
Musik-supervisor Nis Bøgvad

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Peter de Neergaard
Scenografassistent Andreas Harboe
Chefrekvisitør Trine Jensen
Rekvisitør Ulla Malmos
Rekvisitør Christina Kallan
Set rekvisitør Pernille Henriksen
Rekvisitørassistent Magnus Nyholm
Rekvisitørassistent Rasmus Normann
Rekvisitørassistent Mia Zander Olesen
Rekvisitørassistent Smilla Gad

Kostumer

Kostumedesigner Agnes Bjerre
Kostumier Mathilde Bang
Kostumier Maria Dannevang Thomsen
Kostumeassistent Karoline Heide
Kostumeassistent Anne Remien
Kostumeassistent Kristina Søgaard Rasmussen
Kostumeassistent Anne Kløve
Kostumeassistent Lisa Kristensen
Kostumeassistent Maibrit Frederiksen
Skrædder Fredericke Carmen Kellberg

Makeup

Chefsminkør Charlotte Hertz
Sminkør Ann Borghelt
Sminkør Susanne Søbye
Sminkørassistent Dorte Pedersen
Sminkørassistent Line Rosenkrantz
Sminkørassistent Sofia Møldrup Korreborg
Sminkørassistent Ea Hvarre
Sminkørassistent Lea Lauersen
Sminkørassistent Jeanel
Sminkørassistent Naja Jensen
Sminkørassistent Malene Klitte Jensen
SFX-makeup Per Kapper
SFX-makeup-assistent Erik Schiødt

Lyd

Lyddesigner Stig Sparre-Ulrich
Lyddesigner Hans Christian Arnt Torp
B-tonemester Freja Printz
Foley artist Thomas Greve

Special effects

SFX-rekvisitør Freydis Ravn
SFX-koordinator Sidsel Østergaard
Sikkerhedskoordinator Gerrit Hensen
SFX-tekniker Graham Gaffney
SFX pyro tekniker Lars Kolding Andersen
SFX pyro tekniker Flemming Christensen
Våbenrekvisitør Hummer Høimark
SFX-belyser William Nordberg Vindahl Vever
SFX-assistent Daniel Dahl

Visual effects

VFX-designer Martin Madsen
Grafik Line Ravnholt
Online Kristian Hansen
VFX-supervisor Martin Madsen
VFX-supervisor (on-set) Jacob Thorndahl
VFX-producer Signe Vinther
Compositing Adelsteinn Hallgrimsson
Compositing Alexandre Hurtado Sierra
Compositing Dann Sandgreen
Compositing Giorgos Ele
Compositing Johan Hansson
Compositing Kaja Bråten
Compositing Mads Hagbarth Lund
Compositing Sammy H. Larsen
Matte painter supervisor Sune Reinhardt Fogtmann
Matte painter Chloé Fontaine
Matte painter Jeppe Mygh
3D-supervisor Dennis Bahnson
3D artist Dan Dirckinck-Holmfeld
3D artist Esben Bjerring
3D artist Rikke Padovan
3D-animation Emil Westerberg
FX artist Asger Peder Mortensen
FX artist Sebastian Schäfer
Colorist Anders Bloch-Rose
Mastering Thomas Caspersen
Mastering Sarah Drewsen

Stunt

Stuntkoordinator Anders Nylander Thomsen
Stunts Frederik Andersen
Stunts Valdimar Johansson
Stunts Sarah Sunke Simonsen
Stunts Adam Brix
Stunts Anne Rasmussen
Stunt tekniker Flemming Christensen
Stunt tekniker Lars Andersen

Medvirkende

Tulle Fiil Marie Bach Hansen
Gudrun Fiil Bodil Jørgensen
Gerda Fiil Laura Winther Møller
Bitten Fiil Selma Sophia Høst
Monica Wichfeld Ellen Hillingsø
Pie Baastrup Thomsen Louise Bonde
Grethe Jensen Nadia Kvist
Pastor Christensen Holger Østergaard
Sophus Boas Emil Holmsteen Jørgensen
Gro Kaja Mærk Egebjerg
Gulle Alfrida Uhrenfeldt
Kogekone Marie Lise Schrøder
Sanger Brian Grønbæk Jensen
Hvidebus Chauffør Petersen Lars Knutzon
Sygeplejerske Margaretha Anna Tulestedt

Download PDF
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Download PDF