enda

Bamse

Henrik Ruben Genz, Danmark, 2022

92 min.DK/Spillefilm

Bag det varme smil og smækbukserne gemmer der sig en stærk og rørende fortælling om en mands livslange stræben efter anerkendelse og kærlighed. Flemming Bamse Jørgensen bliver som den eneste af 12 søskende bortadopteret. Flemmings adoptivfar ønsker, at Flemming skal overtage familiens fabrik, men til faderens skuffelse vælger Flemming musikken og bliver frontmand i Bamses Venner. En splittet baggrund, der sætter sig dybe spor i Flemmings liv.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Bamse
Dansk titel Bamse
International titel A Lucky Man
Instruktør Henrik Ruben Genz
Manuskript Bo hr. Hansen, Henrik Ruben Genz
Producent Bo Ehrhardt, Lise Uldbjerg Jørgensen, Jan Frifelt
Fotograf Jørgen Johansson
Editor Martin Schade
Lyd Kristian Selin Eidnes Andersen
Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Scenograf Heidi Plugge
Casting Lotte Deichmann Bundgaard
Medvirkende Anders W. Berthelsen, Johanne Louise Schmidt, Henrik Birch, Lars Ranthe
Produktionsland Danmark
Danish audio description Ja
Produktionsselskab Nimbus Film, Uppercut Media, Ja Film
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg
Dansk biografpremiere 25.08.2022
Aldersgrænse Frarådes børn under 7 år
Vurdering Se Medierådets vurdering
Download PDF

Selskaber

Produktionsselskab Nimbus Film, Uppercut Media, Ja Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Den Vestdanske Filmpulje, FilmFyn
I samarbejde med TV2 Danmark, Nordisk Film Distribution A/S
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Henrik Ruben Genz
2. instruktørassistent Lachlan Forbes
Scripter Ida Smedemark
Casting Lotte Deichmann Bundgaard
Statistkoordinator Bettina Vestskov
Statistkonsulent Christine Mazanti
Dialekt-coach Nini Matessi Holck Schou

Manus

Manuskriptforfatter Bo hr. Hansen
Manuskriptforfatter Henrik Ruben Genz
Dramaturg Lars Sund Duus
Manuskriptkonsulent Emma Tybirk Le Marc
Manuskriptkonsulent Anders W. Berthelsen
Manuskriptkonsulent Kasper Leick
Storyboard Lars Munck

Produktion

Konsulent Jens Ove Friis
Producer Bo Ehrhardt
Producer Lise Uldbjerg Jørgensen
Producer Jan Frifelt
Udviklingsproducer Rasmus Kastberg
Executive producer Birgitte Hald
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Jan Frifelt
Executive producer Anders Berthelsen
Executive producer Rune Christensen
Executive producer Maria Stokholm Wernicke
Producerassistent Anne Hørlyck
Produktionsleder Lina Bach
Produktionskoordinator Karoline Jørgensen
Konsulent Claus Willadsen
Produktionsassistent Bibi Stormfeldt
Produktionsassistent Niels Bald
Indspilningsleder Bjørn Kopp
Location manager Christian Dahl
Location scout Christian Dahl
Location assistent Theis Gavnbo Holmstrup
Postproducer Ellen Thomassen
Postproduktionskoordinator Kristina Pedersen
Postproduktionskoordinator Camilla Nilsson

Foto

Fotograf Jørgen Johansson
B-fotograf John Frimann Rasmussen
C-fotograf Silje Seneberg Christensen
Grip Jeppe Lassen
Steadicam Jonas Torp
Steadicam Edvard Friis Møller
Droneoperatør Tao Ahler
DIT Malthe Wiberg Rasmussen

Stills

Stillfotograf Martin Dam Kristensen

Lys

Belysningsmester Per Danbo
Belyser Theis Madsen
Belysningsassistent Christian Warncke Nutzhorn

Klip

Klipper Martin Schade
Klippeassistent Philip Bang-Jensen
Klippeassistent Marie Genz

Musik

Komponist Kristian Selin Eidnes Andersen
Komponistassistent Rasmus Christensen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Heidi Plugge
Chefrekvisitør Suzanne Bøge Murmann
Chefrekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitør Ulla Malmros
Rekvisitør Alan Scott
Rekvisitør Magnus Nyholm
Rekvisitør Vicki Mølgaard
Rekvisitør Simone Sparsø
Set rekvisitør Jacob Juul Sprogøe Petersen
Rekvisitørassistent Malene Kjul Fiil Paetch

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumier Gitte Weinreich Skov Ruggaard
Kostumeassistent Ida Laura Jacobsen

Makeup

Makeup Anita Anderson
Protesedesign Morten Jacobsen
Sminkør Christina Vestergård Prip
Sminkør Jessica Svensson

Lyd

A-tonemester Allan Holmberg
B-tonemester Byron Meyer
Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Mixer Jacques Pedersen
Lydeffektklipper Jacob Langkjær Davidsen
Lydeffektklipper Patrick Svaneberg Vejen
Lydeffektklipper Marie Dollerup-Nielsen
Lydkoordinator (postproduktion) Thomas Jæger
Foley artist Catrine le Dous
Foley recordist Mira Falk
Lydassistent Nanna Dam-Henriksen
Lydassistent Becca Reyes

Special effects

SFX-supervisor Christian Schandorph

Visual effects

VFX-supervisor Bill Shearman
Colorist Peter Diemar
Teknisk supervisor Anders Holck
Conforming Oliver Wozny
Digital artist Kristopher Paterson
Lead VFX artist Jakob Bønsdorff Eriksen
VFX artist Astrid Brix Torø Kisby
VFX artist Kasper Sonnich Toppenberg
Grafik Åsmund Sollihøgda
Grafik Mia Selin

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrethsen

Medvirkende

Flemming "Bamse" Jørgensen Anders W. Berthelsen
Käte Jørgensen Johanne Louise Schmidt
Fatter Henrik Birch
John Madsen Lars Ranthe
Jonna Signe Egholm Olsen
Mor Charlotte Bøving
Fatter som ung Johannes Nymark
Jes Brian Lykke
Jens Ove Friis (JOF) Troels Malling
Bjarne Jacob Madsen Kvols

Download PDF
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Download PDF