enda

TV2 Danmark

Filmography Awards
Title Year Function Category
Smagen af sult 2021 In collaboration with DK/Feature
De forbandede år 2020 In collaboration with DK/Feature
Rita 5 2020 Distribution company TV series
Druk 2020 With support from DK/Feature
The Cave 2019 In collaboration with DK/Documentary
Amys vilje 2019 With support from DK/Documentary
Fat Front 2019 In collaboration with DK/Documentary
Guds bedste børn 2019 In collaboration with Series (documentary)
Daginstitutioner bag facaden 2019 Distribution company Series (documentary)
Lykke-Per 2019 Distribution company TV series
Kemohjerne 2019 In collaboration with TV series
Kriger - Rotten 2018 Executive Producer TV series
De originale 2018 With support from DK/Documentary
Greyzone 2018 In collaboration with, Distribution company TV series
Badehotellet Sæson 5 2018 Executive Producer TV series
Kriger - Showdown 2018 Executive Producer TV series
Kriger - Krigen 2018 Executive Producer TV series
Kriger - Afhøringen 2018 Executive Producer TV series
Kriger (oversigt) 2018 Executive Producer TV series
Kriger - Begravelsen 2018 Executive Producer TV series
Håbet 2018 Executive Producer TV series
Journal 64 2018 In collaboration with DK/Feature
Lykke-Per 2018 In collaboration with DK/Feature
Happy ending 2018 With support from DK/Feature
Kriger - Testen 2018 Executive Producer TV series
Rita 4 2017 Distribution company TV series
Norskov 2 2017 Distribution company TV series
Tinkas juleeventyr 2017 Distribution company TV series
Grethe 2017 Distribution company TV series
Født til fængsel? 2017 Co-production TV documentary
Tungeskærerne 2017 With support from Documentary
Den bedste mand 2017 In collaboration with DK/Feature
Du forsvinder 2017 With support from DK/Feature
Dan Dream 2017 With support from DK/Feature
Hjartasteinn 2017 With support from DK/Feature
Darling 2017 With support from DK/Feature
Dicte 3 2016 Distribution company TV series
Klassefesten 3 - Dåben 2016 With support from DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 In collaboration with DK/Feature
Rosemari 2016 In collaboration with Feature
The Model 2016 In collaboration with DK/Feature
Rosita 2015 In collaboration with DK/Feature
Massakren i Dvor 2015 With support from DK/Documentary
Norskov 1 2015 Co-production TV series
Klovn Forever 2015 In collaboration with DK/Feature
Lukas & The Aspies 2015 With support from DK/Short fiction
Sommeren '92 2015 With support from DK/Feature
Norskov (oversigt) 2015 Distribution company TV series
Rita 3 2015 Distribution company TV series
Badehotellet 2 2015 Distribution company TV series
Badehotellet (oversigt) 2015 Distribution company TV series
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 In collaboration with DK/Feature
Dicte 2 2014 Distribution company TV series
En du elsker 2014 In collaboration with DK/Feature
Cirkusdynastiet 2014 In collaboration with DK/Documentary
Op med halen - Verdensstjerner 2014 In collaboration with TV series
Steppeulven 2014 In collaboration with DK/Feature
Fasandræberne 2014 In collaboration with DK/Feature
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 In collaboration with Feature
I am Here 2014 In collaboration with DK/Feature
Op med halen - Talentshowet 2014 In collaboration with TV series
Op med halen - Bushkager 2014 In collaboration with TV series
Op med halen - Kampvalg 2014 In collaboration with TV series
Op med halen - Australsk fodbold 2014 In collaboration with TV series
Op med halen - Første skoledag 2014 In collaboration with TV series
Op med halen 2014 In collaboration with Series (fiction)
Slottet 2014 With support from DK/Documentary
Krummerne - alt på spil 2014 In collaboration with DK/Feature
Antboy 2013 In collaboration with DK/Feature
Sorg og glæde 2013 With support from DK/Feature
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 In collaboration with DK/Documentary
Dicte 1 2013 Distribution company TV series
Weekendfar 2013 With support from DK/Short fiction
Rita 2 2013 Distribution company TV series
Tvillingerne & julemanden 2013 Distribution company TV series
Rita 1 2012 Distribution company TV series
Dicte (oversigt) 2012 Distribution company TV series
Rita (oversigt) 2012 Distribution company TV series
4x1 2011 In collaboration with TV series
Alle for én 2011 In collaboration with DK/Feature
Safari Europa - Mus 2010 In collaboration with DK/Documentary
Blekingegade 2010 Distribution company TV series
Dømt for terror 2010 With support from DK/Documentary
Den som dræber 2010 Co-production TV series
Safari Europa - Svale 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Rådyr 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Ræv 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Pindsvin 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Netedderkop 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Myre 2010 In collaboration with DK/Documentary
Safari Europa - Hugorm 2010 In collaboration with DK/Documentary
Lærkevej 2009 Distribution company TV series
Prut og Pølle - jagten på far 2009 With support from, Distribution company TV series
Store drømme 2009 Distribution company TV series
Mikkel og guldkortet 2008 Distribution company TV series
Øen 2007 Distribution company TV series
Shadow of the Holy Book 2007 In collaboration with Documentary
Familien Teddy 2006 Distribution company TV series
Anna Pihl 2006 Distribution company TV series
Jul i Valhal 2005 Distribution company TV series
Between a smile and a tear - a tribute to the Montmartre 2005 In collaboration with DK/Documentary
Letters to Dear Wendy 2005 Distribution company TV documentary
Daddy 2005 In collaboration with TV series
Timm & Gordon 2003 Distribution company TV film
CWC World 2003 Distribution company TV series
Jesus & Josefine 2003 Distribution company TV series
De besatte 2003 With support from DK/Documentary
Hjerteafdelingen 2002 Distribution company TV series
D-Dag 2001 With support from TV film
Sidste weekend 2001 With support from DK/Short fiction
Woyzeks sidste symfoni 2001 With support from DK/Short fiction
Den blinde maler 2000 Distribution company TV film
Olsen bandens første kup 1999 With support from, Distribution company TV series
Ved Stillebækken 1999 Distribution company TV series
Store Klaus og lille Lars 1999 Distribution company TV documentary
Klinkevals - Juliane 1999 Distribution company TV series
Rejsekammerater 1998 Distribution company, Commissioner TV series
Brødrene Mortensens jul 1998 Distribution company TV series
Som vi så os selv 1998 Co-production DK/Documentary
Kongeriget 1998 Distribution company TV series
Aqua - den amerikanske drøm 1998 Distribution company TV documentary
GUFOL-Mysteriet 1997 Distribution company TV series
Alle tiders julemand 1997 Distribution company TV series
Strisser på Samsø 1997 Distribution company TV series
Alletiders julemand 1997 Distribution company TV series
Et hjørne af paradis 1997 With support from DK/Feature
Krummernes jul 1996 Distribution company TV series
Lindknud - en landsby 1996 Commissioner DK/Documentary
Lågen i bogen 1995 Distribution company TV series
Alle tiders nisse 1995 Distribution company TV series
Frikvarteret 1995 Commissioner DK/Documentary
Juletestamentet 1995 Distribution company TV series
Alle tiders jul 1994 Distribution company TV series
Familien Danmark 1994 Commissioner DK/Documentary
Flemming og Berit 1994 With support from TV series
Jul i juleland 1993 With support from, Distribution company TV series
The julekalender 1993 Distribution company TV series
Andersens julehemmelighed 1993 Distribution company TV series
Skibet i skilteskoven 1992 With support from, Distribution company TV series
Trolderiks posthule 1992 With support from, Distribution company TV series
Portræt af: Lars von Trier 1991 Distribution company TV documentary
Trolderiks Julekalender 1991 With support from, Distribution company TV series
Morfar ved muffen 1990 With support from TV series
Jul i den gamle trædemølle 1990 Distribution company TV series
Trolderik og Nisserne 1990 With support from, Distribution company TV series

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Foreign Language Film Nomination 2021 Golden Globes 2021 Druk
Audience Award: Best Nordic Film 2021 Göteborg International Film Festival 2021 Druk
Golden Peacock 2020 Goa - Int. Film Festival of India 2020 De forbandede år
Audience Award 2020 London Film Festival 2020 Druk
Best Male Actor 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Feroz Zinemaldia - Press Award - Best Film 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Signis Award - Catholic Film Organization 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Independent French Arthouse Distribution Award 2020 Cannes, Festival de 2020 Druk
Audience Award 2020 Leuven, Docville 2020 The Cave
Peoples Choice Award 2019 Toronto International Film Festival 2019 The Cave
Best Director 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Hjartasteinn
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Grand Prix - Jury Prize 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Hjartasteinn
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Hjartasteinn
NDR Promotion Prize 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Hjartasteinn
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Director 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Hjartasteinn
Best Cinematography 2016 Göteborg International Film Festival 2016 The Model
2nd Prize for Best Short 2015 Giffoni Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Best Director 2015 Moscow Int. Film Festival 2015 Rosita
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Best Short Film 2013 Giffoni Film Festival 2013 Weekendfar
Grand Prix 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 De besatte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.