enda

The Christmas Family 3 – And the Pixie Hotel

Carsten Rudolf, Denmark, 2021

91 min.DK/FeatureChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Familien Jul og Nissehotellet
Danish title Familien Jul og Nissehotellet
Director Carsten Rudolf
Screenplay Carsten Rudolf
Producer Thomas Lydholm
Director of Photography Bastian Schiøtt
Editor Leif Axel Kjeldsen
Sound Martin Saabye, Johannes Elling Dam
Composer Nicklas Schmidt, Rasmus Christensen
Production designer Casper Nilsson, Silje Aune Dammen
Casting Jette Termann
Appearance Pelle Falk Krusbæk, Flora Augusta, Alexander W. Schøler, Arthur Ditlev Wadstrøm
Production country Denmark
Danish audio description Yes
Production company Pixy Film
Domestic distribution SF Studios
International sales
Danish theatrical release 11.11.2021
Danish rating Not recommended for children under 7
Download PDF

Companies

Production company Pixy Film
With support from Det Danske Filminstitut, FilmFyn, DR
Domestic distribution SF Studios

Direction

Direction Carsten Rudolf
1st assistant director Søren Hadsund Mortensen
Casting Jette Termann
Continuity Anders Skovshoved
Extras coordinator Jacob Thomas Pilgaard
Continuity: 2. unit Laurids Nørgaard
Extras coordinator, 2. unit Linette Lindharth

Script

Screenplay Carsten Rudolf
Script consultant Jesper Waldvogel Rasmussen
Script consultant Kim Lykke Jensen

Production

Producer Thomas Lydholm
Line producer Barbara Crone
Production coordinator Cecilie Anna Christiansen
Unit manager Katrine Gro Nielsen
Post Producer Alexander Marthin
Location assistant Oluf Juul Hammarlund
Production assistant Cecilie Jensen
Location scout: 2. unit Mads Kruse
Location scout: 2. unit Hans Bülow Ungfelt
Production assistant: 2. unit Ella Lydholm
Production assistant: 2. unit Neel Lydholm

Cinematography

Cinematographer Bastian Schiøtt
Key grip Andreas Winding
First assistant camera Mikkel Find
2nd assistant camera Johannes Sprogøe Fletting
DIT Mark Vesterskov
First assistant camera: 2. unit Franz A. Borde
First assistant camera: 2. unit Rasmus Falck Larsen
Key grip: 2. unit Rasmus Ellegaard Nielsen

Stills

Still photographer Andreas Bastiansen

Electrical dept.

Gaffer Torben Brent Wenneberg
Best boy Ib Valentin
Gaffer: 2. unit Niels Dose
Best boy: 2. unit Kasper Mønster
Best boy: 2. unit Stine Hein
Lighting assistant: 2. unit Ulrik Gani
Lighting assistant: 2. unit Ole Bülow Christensen

Editing

Editor Leif Axel Kjeldsen
Assistant editor Soheil Flumme Ozlati

Music

Composer Nicklas Schmidt
Composer Rasmus Christensen

Production design

Production designer Casper Nilsson
Production designer Silje Aune Dammen
Set dresser Trine Jensen
Set dresser Christina Kallan
Set dresser Mette Uhre Lyhne
Set decorator Silja Cohn Jeppesen
Set modelling Kasper Aastradsen
Painter Peter Sommerlund
Set dresser: 2. unit Stine Ricks
Assistant set dresser: 2. unit Amalie Vinther Zahle
Assistant set dresser: 2. unit Amalie Maria Nielsen

Wardrobe

Stylist Lulu Lückow
Costume designer Grith Rahbek
Costume assistant Rita Holm
Tailor Lone Nyby
Costume assistant: 2. unit Louise Warley

Sound

Sound designer Martin Saabye
Sound engineer Johannes Elling Dam
Boom operator Rune Kristiansen
Sound mixer Martin Saabye Andersen
Sound effects Rune Kristiansen
Sound effects Kristina Lilleskov Andersen
Foley artist Martin Langenbach
Foley mixer Christoph Oertel

Special effects

SFX: 2. Unit Lauge Voigt

Visual effects

VFX design Thomas Dyg
VFX supervisor Sunit Parekh-Gaihede
VFX supervisor Tonni Zinck
VFX supervisor Thomas Dyg
Colorist Christian Schwanenflügel
Design Cédric Marquis
Compositing Andreas Olsen
Compositing Christian Funder Hvistendal
CG artist Andreas Olsen
CG artist Søren Jacobsen
Animator Theis Matland
Animator Cathrine Baab Holm

Stunt

Stunt coordinator, 2. unit Valdimar Jóhannsson

Appearance

Hugo Pelle Falk Krusbæk
Sne Flora Augusta
Egon Alexander W. Schøler
Dvaski Arthur Ditlev Wadstrøm
Peter Jul Jens Sætter-Lassen
Mette Jul Julie Zangenberg
Kokken Jens Jørn Spottag
Jens Jul Paw Henriksen
Agnete Jul Marie Askehave
Sofia Sally Holm Rudolf
Minili Sommer Eske Boulanger
Alfred Alfred Bjerre Larsen
Vega Liv Leman Brandorf
Bonde Klaus Søndergaard
Kustode Nadia Jasmin Olsen
Pixy Herman Knop
Pixys stemme Vilhelm David Hakesberg
Magisk bog stemme Leif Axel Kjeldsen
Snes far Dan Jakobsen
Cecilie Nicoline Sofie Andreassen
Cecilies mor Louise Holm Rudolf
Lærer Clara Lykke Louw
Dreng i Hugos klasse Bertil De Lorenzi
Dreng i Hugos klasse Alexander Magnússon
Antikhandler Carsten Rudolf
Flyvende hotel gæst Lado Hadzic
Hotel gæst Patrick Kweku Quansah Kværnø
Håndværker Thomas Berg Petersen
H.C. Andersen som barn Bertram Juhl Hansen

Download PDF
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Download PDF