enda

New Danish Screen

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Den næstsidste 2020 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hvor kragerne vender 2020 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Show Dancer 2020 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Hotel Paradis 6:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Børnene på Blågårds Plads 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Psykosia 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Helved 6:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Helved 5:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Helved 4:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Helved 3:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Helved 1:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Helved (oversigt) 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
A Colombian Family 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Hotel Paradis 7:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Hotel Paradis 8:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Helved 2:6 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Hotel Paradis 5:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Forglem mig ej 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Hotel Paradis 4:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Worms skat 2019 Produktionsselskab Dokumentarserie
21 roser (oversigt) 2019 Produktionsselskab Dokumentarserie
Danmarks Sønner 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Cutterhead 2019 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Patrimonium 2019 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Fogedretten 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Kina 2019 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Hotel Paradis (oversigt) 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Hotel Paradis 1:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Hotel Paradis 2:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Hotel Paradis 3:8 2019 Produktionsselskab Fiktionsserie
Gadejørgen 1:6 – Kællingen og bonderøven 1972 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Gadejørgen 3:6 – Jeg var kun forelsket en gang 1987 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Gadejørgen 5:6 – Diabetes og blokfløjter 1999 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Gadejørgen 6:6 – En stjerne på himlen 2010 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Gadejørgen 4:6 – Gaden kalder 1991 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Gadejørgen 2:6 – Dansktop’N Roll 1981 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Den skyldige 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Lifeboat 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den nat vi faldt 2018 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Lykkelænder 2018 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Gadejørgen 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Skjold & Isabel - Webserie 2018 Produktionsselskab Dokumentarserie
Christian IV - Den sidste rejse 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Charmøren 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Wolf and Sheep 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Et familieforetagende 2017 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
NABOspionen 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vinterbrødre 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
I fars hænder 2017 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Home Grown 2017 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En frygtelig kvinde 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
FJER 2017 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
37 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Shepherd Lonely 2016 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Forældre 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Shelley 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Afvej 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Machine 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Bridgend 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
I dine hænder 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Reward - Tales of Alethrion 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Rastløs 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Nylon 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mordene på Katarina 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Fremtidsvej 2015 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Riders 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Våbenbrødre 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Listen 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
The Girl and the Dogs 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Sundays 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Void 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mini 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Rodløs 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Lulu 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mekanikerne 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Det korte liv 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Seven Boats 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Baby 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ækte vare 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Klumpfisken 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vi er journalister 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
48 Hour Games 2013 Produktionsselskab Interaktive projekter
Hvor lyset kommer ind 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Afterparty 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
2 piger 1 kage 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En god død 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Under den samme himmel 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Pine Ridge 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
First Movers 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Exodus 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Drømmen om en familie 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Cloud Chamber 2013 Produktionsselskab Interaktive projekter
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Moon Rider 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Searching For Bill 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Sort hvid dreng 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Me, myself & Martin Laursen 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Limboland 2010 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Mig og Jesper 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Ung mand falder 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Bedste instruktør 2019 Seattle International Film Festival 2019 Danmarks Sønner
Fipresci 2019 Vilnius International Film Festival 2019 Cutterhead
Best Music 2019 Angers Premiers Plans 2019 Cutterhead
Bedste Mandlige Skuespiller 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
Bedste Manus 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
Bedste skuespiller 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Publikumspris 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Screenplay 2018 Valladolid International Film Festival andre datoer 2018 Den skyldige
Kritikernes Pris 2018 Zürich Film Festival 2018 Den skyldige
2. bedste film 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Den skyldige
Bedste Instruktør 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Publikums Prisen 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Den skyldige
Bedste Instruktør 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Publikumspris 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Film - Forward Future Section 2018 Beijing International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Bedste skuespiller 2018 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2018 En frygtelig kvinde
Bedste Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Bedste skuespiller 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
NORDIC:DOX AWARD 2018 CPH:DOX 2018 Lykkelænder
Sven Nykvist Cinematography Award 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Charmøren
Publikumspris 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Ungdoms Jury Prisen 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Publikumspris 2018 Sundance Film Festival 2018 Den skyldige
Grand Jury Pris 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Charmøren
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 Charmøren
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 Charmøren
Fedeora Award Film Critic Assoc. 2017 San Sebastian International Film Festival 2017 Charmøren
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Silver Mèliés 2016 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2016 Forældre
Best Director 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Kritikernes Pris 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Luna Plina 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Shelley
ART CINEMA AWARD of CICAE 2016 Cannes, Festival de 2016 Wolf and Sheep
Special Mention - Cinematography 2015 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2015 Bridgend
Prix AQCC - Critics Award 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Bridgend
Bedste Fotografering 2015 Cracow Netia Off Camera International Film Festival 2015 Bridgend
Best Actress 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Editor 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Bedste nordiske film 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
FIPRESCI AWARD 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
Special Mention, Debutantprisen 2015 Göteborg International Film Festival 2015 Bridgend
Best Mid Length Documentary 2014 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2014 Sort hvid dreng
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Bilbao Int. Festival of Documentary and Short Film 2014 Void
Bedste animationsfilm 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Våbenbrødre
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching For Bill
REEL TALENT AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Moon Rider
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching For Bill
SONIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Sort hvid dreng
Best Nordic Short Film 2008 Malmö Nordisk Panorama 2008 Ung mand falder
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.