enda

Film i Väst

Filmografi Priser
Titel År Funktion Category
Smagen af sult 2021 Koproducent DK/Spillefilm
Den lille grå ulv - Sommerfest 2020 Med støtte fra U/Kort fiktion
Druk 2020 Koproducent DK/Spillefilm
Rejsen til Utopia 2020 Koproducent DK/Dokumentarfilm
Hvis ven? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Unge Astrid 2019 Koproducent U/Spillefilm
Ser du månen, Daniel 2019 Koproducent DK/Spillefilm
Mugge & vejfesten 2019 I samarbejde med DK/Spillefilm
Hvem er syg? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem er bedst? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem rydder ikke op? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem er hvor? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvis baby? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem er alene? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem sover ikke? 2019 Koproducent Fiktionsserie
Hvem? II (oversigt) 2019 Koproducent Fiktionsserie
Forelsket og forvirret – Et år på Tinder 2019 Koproducent U/Dokumentarfilm
Ud og stjæle heste 2019 Koproducent U/Spillefilm
Selvmordsturisten 2019 Koproducent DK/Spillefilm
En hvid, hvid dag 2019 Koproducent U/Spillefilm
Cold Case Hammarskjöld 2019 Koproducent DK/Dokumentarfilm
The Kindness of Strangers 2019 Koproducent DK/Spillefilm
Hjertelandet 2018 I samarbejde med DK/Dokumentarfilm
X&Y 2018 Koproducent U/Spillefilm
Congo 2018 Koproducent U/Spillefilm
Journal 64 2018 Koproducent DK/Spillefilm
Rekonstruktion Utøya 2018 Koproducent U/Dokumentarfilm
Tømmerflåden 2018 Koproducent U/Dokumentarfilm
Holiday 2018 Med støtte fra DK/Spillefilm
Charmøren 2018 Koproducent DK/Spillefilm
Håbet 2018 Koproducent Tv-serie
The House That Jack Built 2018 Koproducent DK/Spillefilm
En hustlers dagbog 2017 Producent U/Spillefilm
Darling 2017 Koproducent DK/Spillefilm
Thelma 2017 Koproducent U/Spillefilm
The Square 2017 Koproducent U/Spillefilm
Borg 2017 Koproducent U/Spillefilm
Wolf and Sheep 2017 Koproducent DK/Spillefilm
Du forsvinder 2017 Koproducent DK/Spillefilm
Cairo Confidential 2017 Koproducent U/Spillefilm
Tom of Finland 2017 Koproducent U/Spillefilm
Flaskepost fra P 2016 Koproducent DK/Spillefilm
Kongens valg 2016 Producent U/Spillefilm
Der kommer en dag 2016 Koproducent DK/Spillefilm
The Model 2016 Koproducent DK/Spillefilm
The swedish Theory of Love 2015 Koproducent U/Dokumentarfilm
Mænd og høns 2015 Koproducent DK/Spillefilm
En chance til 2015 Koproducent DK/Spillefilm
Guldkysten 2015 Koproducent DK/Spillefilm
En mand der hedder Ove 2015 Producent U/Spillefilm
Fasandræberne 2014 Koproducent DK/Spillefilm
Lev stærkt 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Koproducent U/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Koproducent U/Spillefilm
Olmo and the Seagull 2014 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
I am Here 2014 Koproducent DK/Spillefilm
Force Majeure 2014 Koproducent U/Spillefilm
Drengen med guldbukserne 2014 Med støtte fra U/Spillefilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Koproducent DK/Spillefilm
Miraklet 2014 Koproducent DK/Spillefilm
Tænk hvis .. 2014 Koproducent U/Kort fiktion
The Salvation 2014 Med støtte fra DK/Spillefilm
En du elsker 2014 Koproducent DK/Spillefilm
The Weight of Elephants 2013 Koproducent DK/Spillefilm
Hotel 2013 Koproducent U/Spillefilm
Vi er de bedste 2013 Koproducent U/Spillefilm
Monica Z 2013 Koproducent U/Spillefilm
Only God Forgives 2013 Koproducent DK/Spillefilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Med støtte fra DK/Dokumentarfilm
Nymphomaniac 2013 Koproducent DK/Spillefilm
Astons gaver 2013 I samarbejde med U/Kort fiktion
Perfect Sense 2012 Koproducent U/Spillefilm
Happy End 2012 Koproducent U/Spillefilm
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Koproducent U/Kort fiktion
Sønner af Norge 2011 Koproducent U/Spillefilm
Simon 2011 Koproducent U/Spillefilm
Prik og Plet kikker på stjerner 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet med tryk på 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Prik og Plet på priknik 2011 Med støtte fra U/Kort fiktion
Prik og Plet Søen kalder 2011 Med støtte fra DK/Kort fiktion
Sebbe 2010 Koproducent U/Spillefilm
Hvem 2010 Koproducent
Sandheden om mænd 2010 Med støtte fra DK/Spillefilm
Blekingegade 2010 Koproducent Tv-serie
Englegård - Alle gode gange tre 2010 Med støtte fra U/Spillefilm
Till det som är vackert 2009 Koproducent U/Spillefilm
Allt om min buske 2007 Producent U/Spillefilm
Leo 2007 Producent
Linas hemmelige bog 2007 Koproducent U/Spillefilm
Kim Novak badede aldrig i Genesarets sø 2005 Koproducent U/Spillefilm
Elixir 2004 Koproducent U/Kort fiktion
Alltid på en tirsdag 2004 Koproducent U/Kort fiktion
Terrorister 2003 Koproducent U/Dokumentarfilm
Hvis jeg vender mig om - en film om håb 2003 Koproducent U/Spillefilm
Alla älskar Alice 2002 Koproducent U/Spillefilm
Fishy 2002 Koproducent
Mureren 2002 Koproducent U/Dokumentarfilm
Lev livet 2001 Koproducent
Tsatsiki - Venner for altid 2001 Koproducent U/Spillefilm
Gästgivargår'n 2001 Koproducent U/Dokumentarfilm
Det nye land 2000 Koproducent Tv-film
Jalla! Jalla! 2000 Koproducent U/Spillefilm
Husets ære 1999 Koproducent U/Spillefilm
Tsatsiki, moren og politimanden 1999 Koproducent U/Spillefilm
Søen 1999 Koproducent U/Spillefilm
Freddie Wadling 1998 Koproducent U/Dokumentarfilm
Åbne døre 1995 Koproducent U/Kort fiktion

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Foreign Language Film Nomination 2021 Golden Globes 2021 Druk
Publikumspris: Bedste nordiske film 2021 Göteborg International Film Festival 2021 Druk
Audience Award 2020 London Film Festival 2020 Druk
Bedste Mandlige Skuespiller 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Feroz Zinemaldia - Pressens pris - Bedste Film 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Signis Award - Catholic Film Organization 2020 San Sebastian International Film Festival 2020 Druk
Prix des Cinemas Art et Essai 2020 Cannes, Festival de 2020 Druk
Best Documentary Award 2019 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2019 Cold Case Hammarskjöld
Bedste international dokumentarfilm 2019 Leuven, Docville 2019 Hjertelandet
Camera Justitia Award 2019 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Best Director 2019 Prague, One World Human Rights Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
World Cinema Documentary Directing Award 2019 Sundance Film Festival 2019 Cold Case Hammarskjöld
Golden Eye forr bedste dokumentarfilm 2018 Zürich Film Festival 2018 Hjertelandet
Bedste Film 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Bedste instruktør 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Holiday
Sven Nykvist Cinematography Award 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Charmøren
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Charmøren
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 Charmøren
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 Charmøren
Fedeora Award Film Critic Assoc. 2017 San Sebastian International Film Festival 2017 Charmøren
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
ART CINEMA AWARD of CICAE 2016 Cannes, Festival de 2016 Wolf and Sheep
Bedste Fotograf 2016 Göteborg International Film Festival 2016 The Model
Special Mention 2015 Cairo International Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Best Documentary Award 2015 Rio de Janeiro Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Bedste Komedie 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Ungdoms Jury Prisen 2015 Locarno, Festival internazionale del film 2015 Olmo and the Seagull
Méliès d' Argent Pris 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
NORDIC:DOX AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Audience Award - Best International Feature 2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Bedste Fotografering 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.