enda

Ved verdens ende

Tomas Villum Jensen, Danmark, 2009

99 min.DK/Spillefilm

Under optagelserne af et naturprogram i den indonesiske regnskov opdager et engelsk tv-hold en meget speciel, hvid blomst, men da de nærmer sig, bliver de skudt og dræbt af den danske eneboer Severin Geertsen. Kort efter sendes den danske kriminalpsykiater Adrian og hans assistent, Beate, til Indonesien for at mentalundersøge den dødsdømte Severin, der ikke alene påstår, at han er 129 år gammel, men også, at det er bladene fra hans blomst, der har holdt ham ung. Det lyder som det pure opspind, men inden der er gået 12 timer, er Adrian, Severin og Beate på vild flugt fra internationale lykkejægere - og den indonesiske hær. Alle jager de blomsten, der kan give evigt liv.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Ved verdens ende
Dansk titel Ved verdens ende
Andre titler At World's End
Instruktør Tomas Villum Jensen
Manuskript Anders Thomas Jensen
Producer Tivi Magnusson, Christian Steengaard Potalivo, Johanne Stryhn Hørby, Cathy Overett, Daniel Baur, Oliver Simon
Fotograf Jan Richter-Friis
Klipper Anders Villadsen
Lyd Martin Saabye Andersen
Komponist Dale Cornelius
Scenograf Michelle Sotheren, Michael Leth Hansen
Medvirkende Nikolaj Lie Kaas, Birgitte Hjort Sørensen, Nikolaj Coster-Waldau, Kee Chan
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab M&M Productions
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV 2/Denmark, Film Fyn, ZDF, Screen Australia og Nordisk Film & TV Fond
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2713 meter, 2,35:1 Scope, Dolby SR
Dansk biografpremiere 09.10.2009
Premierebiografer Dagmar, Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Glostrup Bio, CinemaxX, Bio Viften (Rødovre), Empire, Kinopalæet (Lyngby), Metropol, Falkoner, Vanløse Bio samt 62 biografer i provinsen
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Aldersgrænse Tilladt for børn over 15 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab M&M Productions
Finansiering Med støtte fra Det Danske Filminstitut, TV 2/Denmark, Film Fyn, ZDF, Screen Australia og Nordisk Film & TV Fond
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Tomas Villum Jensen
Scripter (Danmark Anne-Marie Ubbe
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk
1. instruktørassistent (Australien) Peter McLennan
2. instruktørassistent (Australien) Sophie Stawaruk
2. instruktørassistent (Australien) Tim Wood
Instruktørassistent Steffen Lefort
Statistcasting (Australien) Bud Hopes
Scripter (Australien) Carolina Haggstrom

Manus

Manus Anders Thomas Jensen
Storyboard Simon Bang
Manuskriptsupervisor (Australien) Carolina Haggstrom

Produktion

Produktionsleder Gitte Wahl
Producer Tivi Magnusson
Producer Christian Steengaard Potalivo
Producer Johanne Stryhn Hørby
Producer Cathy Overett
Producer Daniel Baur
Producer Oliver Simon
Produktionsassistent Louise Hauberg Nielsen
Produktionsassistent Maria Kristensen
Produktionsassistent Birgit Olsen
Produktionsassistent Julie Friis Walenciak
Produktionsassistent Mette Høeg
Produktionssupervisor (postproduktion) Karen Baumbach
Produktionssupervisor (postproduktion) Mette Høst Hansen
Teknisk chef Ivan Schmidt
Produktionsleder (Australien) Esther Rodewald
Produktionskoordinator (Australien) Suzanne Evans-Booth
Location manager (Australien) Duncan Jones
Location scout George Vasiliadis
Location scout Sean McKay
Location scout Richard Robertson

Foto

Foto Jan Richter-Friis
Steadicam-operatør (Danmark) Karsten Jacobsen
B-fotograf (Danmark) Søren Berthelin
Clapper/loader (Danmark) Katrin Bjørk
Fotograf, 2. unit Jens Schlosser
Cheffotograf, 2. unit (Australien) Mads Thomsen
Grip Mikael Kort Kristensen
Focus puller (Australien) Jason Binnie
Clapper/loader (Australien) Paul Seipel
Steadicam-operatør (Australien) Greg Gilbert
Focus puller, 2. unit (Australien) Ricky Schamburg
Clapper/loader, 2. unit (Australien) Tristan Davies
Kameraoperatør (Arriscan) Anders Bloch-Rose

Stills

Stillfotograf (Danmark) Jens Juncker-Jensen
Stillfotograf (Danmark) Martin Lundme
Stillfotograf (Danmark) Jens Juncker-Jensen
Stillfotograf (Danmark) Martin Lundme

Lys

Belysningsmester Michael Sørensen
Belyser Thomas Ditzel
Belysningsassistent Jacob Møller

Klip

Klip Anders Villadsen
B-klipper Jacob Thuesen
Klippeassistent Birger Madsen

Musik

Musik Dale Cornelius
Arrangement Kiril Dzajkovski

Produktionsdesign

Produktionsdesign Michelle Sotheren
Scenograf Michael Leth Hansen
Rekvisitør Christina Kallan
Art director (Australien) Chris Cox
Koordinator (Australien) Alexandra Tucker
Scenografassistent (Australien) Darren Unsgaard
Standby regi (Australien) Daniel Cairns
Scenografassistent (Australien) Elise Gouvernet

Kostumer

Kostumer Louise Hauberg Nielsen
Kostumier (præproduktion) Lone Friis
Kostumier (præproduktion) Stine Gudmundsen-Holmgreen
Påklæder (Australien) Gillian Butler
Påklæder (Australien) Fiona Gough

Makeup

Makeup Louise Hauberg Nielsen

Lyd

Lyd Martin Saabye Andersen
B-tonemester Lars Lund
Foley recordist Mikkel Sørensen
Foley artist Julien Naudin
Lydmix Martin Saabye Andersen
Lydmix Niels Arild
Dolbykonsulent Mark Kenna
Lydmix Martin Saabye Andersen

Special effects

SFX-klipper Martin Saabye Andersen
SFX-tekniker (Australien) Peter Armstrong
SFX-tekniker (Australien) John Bennett
SFX-tekniker (Australien) Patrick Carmiggelt
SFX-tekniker (Australien) Dean Franklin
SFX-tekniker (Australien) Jim Leng
SFX-assistent Nicole La Praik

Visual effects

Digital intermediate Per Sidor
Color timing Michael Nielsen
Kolorist Thomas Therchilsen
Compositing Michael Holm
Compositing Christian Schwanenflügel
Compositing Martin Madsen
Digitalt intermediate Per Sidor
Grafisk design Morten Skytte
VFX-supervisor Alexander Marthin
3D Jakob Svensson
3D Daniel Nielsen
3D Andreas Hylander
3D Håkan Blomdahl
3D Frederik Averpil
3D Linus Lindbalk
3D Joseph McLamb

Stunt

Stuntkoordinator Darko Tuskan
Stuntkoordinator-assistent (Australien) Yasca Sinigaglia

Medvirkende

Adrian Nikolaj Lie Kaas
Beate Birgitte Hjort Sørensen
Severin Nikolaj Coster-Waldau
General Karel Kee Chan
Mikael Feldt Nicolas Bro
Aribert Matthias Hues
Jacobsen Peter Schrøder
Jack Pudovski Steven Berkoff
James Hall Bille Brown
Rudy Huber Blerim Destani
Bitten Birthe Neumann
Werner Ulf Pilgaard
Consul Søren Pilmark
Tom Gulliver Page
Ron John Reynolds
Djoko Jean Marais
Soundman Greg Skipper
Unnamed native Steve Daddow
Production assistant Rene Bowen
Hall's personal assistant Robyn Menzies
Hotel maid Ngoc Phan
Officer Trent Huen
Soldier #1 Louis Okada
Soldier #2 Shinji Iketuji
Soldier #3 Koichi Waki
Soldier #4 Tomoki Miyamoto
Toothless woman Laela Sari
Policeman Michael Chen
Priest Kurt Dreyer
Soldier Yasushi Asaya
Soldier Piet Luan Ta
Goon #1 Nik Schodel
Goon #2 John Walton
Adrian double Nathan Lawson
Severin double Ben Seimer
Beate double Annette van Moorsel
Beate double Sheree Swords
Beate double Desvita Veronika
Ron double Roy Cunonk

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Publikumspris 2010 Montreal Fantasia Int Film Festival 2010

Festivaler

Festival Festival dato
Montreal Fantasia Int Film Festival 2010-07-08
Vilnius International Film Festival 2010-03-18
Goa - Int. Film Festival of India 2009-11-23
Sevilla Festival de Cine 2009-11-06
Hamburg FilmFest GmbH 2009-09-24
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2009-11-04
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2009-11-04
Anmeldelse BT Steffen Jungersen 2009-10-09
Anmeldelse Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2009-10-09
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2009-10-09
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2009-10-09
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2009-10-09
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2009-10-09
Anmeldelse Metroexpress Gunnar Holm Mikkelsen 2009-10-09
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2009-10-09
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2009-10-09
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2009-10-09
Artikel Berlingske Tidende Karen Margrethe Schelin 2009-08-18
Artikel BT Susanne Johansson 2008-11-04