enda

Steppeulven

Ole Christian Madsen, Danmark, 2014

107 min.DK/SpillefilmDrama

1962. En ung generation gør oprør mod alt etableret. Eik møder Iben og forelsker sig hovedkulds. Men Iben tager Eiks visioner om fri kærlighed til sig og nægter at knytte sig til én mand. Desperat forsøger Eik at vinde hende ved at transformere sig fra poet og forfatter til nomade, junkie og til sidst forsanger i bandet Steppeulvene.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Steppeulven
Dansk titel Steppeulven
Andre titler Itsi Bitsi
Instruktør Ole Christian Madsen
Manuskript Bo hr. Hansen, Ole Christian Madsen
Producer Lars Bredo Rahbek
Fotograf Jørgen Johansson
Klipper Søren B. Ebbe
Lyd Hans Møller
Komponist Henrik Lindstrand
Scenograf Søren Schwarzberg
Casting Rie Hedegaard
Medvirkende Joachim Fjelstrup, Marie Tourell Søderberg, Christian Gade Bjerrum, Johannes Nymark
Produktionsland Danmark, Kroatien, Sverige, Argentina
Sprog Dansk
Produktionsselskab Nimbus Film
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salg The Match Factory GmbH / Balthasarstr. 79-81 / 50670 Köln / t +49 221 539 709-0 / f +49 221 539 709-10 / info@matchfactory.de / www.the-match-factory.com
Dansk biografpremiere 19.02.2015
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Tilladt for børn over 15 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Nimbus Film
Koproducent MP Film Production, Bleck Film & TV AB, Beofilm, Mainstream
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV Fond, Svenska Filminstitutet, Croatian Audiovisual Centre, MEDIA (EU)
In collaboration with TV2 Danmark, Film i Skåne, SVT
Dansk distribution SF Film A/S

Instruktion

Instruktion Ole Christian Madsen
Casting Rie Hedegaard
1. instruktørassistent (Kroatien) Zoran Sudar
2. instruktørassistent (Kroatien) Alen Loncaric
2. instruktørassistent (Kroatien) Vid Spindler
Scripter (Kroatien) Alicija Ferro
Casting (Kroatien) Igor Sestric-Staki
Statistkoordinator (Kroatien) Arijana Genc
Statistkoordinator-assistent (Kroatien) Marija Glavina
Statistkoordinator-assistent (Kroatien) Ratko Glavina
Statistkoordinator-assistent (Kroatien) Jasna Golja
Statistkoordinator-assistent (Kroatien) Antonela Laganis
Statistkoordinator-assistent (Kroatien) Tomislav Nagy

Manus

Manuskriptforfatter Bo hr. Hansen
Manuskriptforfatter Ole Christian Madsen
Storyboard Simon Bang
Manuskriptkonsulent Lars K. Andersen
Manuskript (oversættelse) Troels Linde Andersen
Dialogoversættelse Yaba Holst

Produktion

Producer Lars Bredo Rahbek
Co-producer Mikkel Jersin
Co-producer Anna Croneman
Co-producer Igor A. Nola
Co-producer Ben Catford
Executive producer Bo Ehrhardt
Executive producer Birgitte Hald
Line producer Kristina Kornum
Produktionskoordinator Søren Frimodt-Møller
Assisterende producer Mikkel Jersin
Udviklingsproducer Maja Dyekjær
Assisterende line producer (udvikling) Karen Baumbach
Line producer (Sverige) Åsa Karlsson
Producerassistent Søs Thøstesen
Producerassistent (udvikling) Martin Fugl Chabert
Producerassistent (postproduktion) Live Rørnes Hide
Produktionsleder Fredrik Myrtell
Produktionsleder Christina Pind Rasmussen
Indspilningsleder Emil Sparre-Ulrich
Location manager Ingela Envall
Location scout Ingela Envall
Location manager Sofia Linfeldt
Location scout Sofia Linfeldt
Location manager Claus Nielsen
Location scout Claus Nielsen
Location manager Daniel William
Location scout Daniel William
Location-assistent Lennart Bengtsson
Location-assistent Michaela Esseen
Produktionsassistent Caroline Ehrnström
Runner Oliver Borg von Bülow
Runner Martin Fugl Chabert
Runner Fille Kopelman
Runner Tinie Maibøll
Runner Jamie Ryan
Runner Jeppe Wowk
Executive producer (Kroatien) Suza Horvat
Produktionsleder (Kroatien) Vlaho Krile
Produktionskoordinator (Kroatien) Mirna Kapetanovic
Location manager (Kroatien) Marijan Kockovic
Location manager (Kroatien) Marijan Bakovic
Location scout (Kroatien) Jurica Ester
Produktionskoordinator (Kroatien) Sasa Vukosav
Produktionsassistent (Kroatien) Katarina Jankovic
Produktionsassistent (Kroatien) Barbara Ilic
Indspilningsleder (Kroatien) Zoran Sudar
Line producer (Argentina) Leandro Antuña
Line producer (Argentina) Sergio Luciano Prá
Location manager (Argentina) Emilio Gonzalez Martinez
Location-assistent (Argentina) Fabian Garay
Produktionsassistent (Argentina) Fabian Garay
Postproducer Mikkel Jersin
Postproduktionskoordinator Søs Thøstesen

Foto

Cheffotograf Jørgen Johansson
B-fotograf Andreas Krohn
Clapper/loader Simon Sumborg
Video-operatør Knut Thor
Grip Martin Bergenström
Grip Magnus Ohmsen
B-kameraoperatør (Kroatien) Mario Delic
C-kameraoperatør (Kroatien) Srdan Kokanov
A-kamera, B-fotograf (Kroatien) Mario Vargovic
B-kamera, B-fotograf (Kroatien) Edib Ahmetasevic
C-kamera, B-fotograf (Kroatien) Zeljko Zupan
Clapper/loader (Kroatien) Marin Marsic
Clapper/loader (Kroatien) Goran Fabrio
Clapper/loader (Kroatien) Damir Kudin
Clapper/loader (Kroatien) Ivan Zadro
A-kamera, 2. assistent (Kroatien) Marin Marsic
B-kamera, 2. assistent (Kroatien) Goran Fabrio
C-kamera, 2. assistent (Kroatien) Damir Kudin
C-kamera, 2. assistent (Kroatien) Ivan Zadro
Video-assistent (Kroatien) Pavle Krnjajic
DIT (Kroatien) Josko Morovic
DIT (Kroatien) Adam Luka Turjak
DIT, kvalitetstjek (Kroatien) Dubravka Kurobasa
Low loader (Kroatien) Ivica Bucec
Low loader (Kroatien) Filip Kucko
Grip (Kroatien) Josip Siladi Jr.
Grip (Kroatien) Milan Prpic
Grip (Kroatien) Josip Siladi Sr.
Kran Anze Misjak Kernc
Kran Tomaz Jerebic
Fotograf (Argentina) Julián Apezteguia
B-fotograf (Argentina) Karim Kachou
DIT (Argentina) Manuel Rebella
Kameraassistent (Argentina) Martin Dotta
Bag om filmen optagelser Michael Sandager

Stills

Stillfotograf Per Arnesen
Stillfotograf (Kroatien) Nikola Predovic

Lys

Belysningsmester Michael Sørensen
Belyser Morten Boserup
Belyser Mathias Asger Rasmussen
Belysningsmester (Kroatien) Zdenko Bilandzija
Belyser (Kroatien) Jeton Peci
Lyseffektdesigner (Kroatien) Gordana Gredicak Sojat
Lyseffektdesigner (Kroatien) Zorislav Sojat

Klip

Klipper Søren B. Ebbe
B-klipper Andreas Bøggild Monies
Klippeassistent Liv Lynge
Klippeassistent Nina Velnic

Musik

Komponist Henrik Lindstrand
Musikoptagelse Henrik Lindstrand
Musikproducer Henrik Lindstrand
Orkestrering Per Ekdahl
Musikkonsulent Anders Fredslund-Hansen
Musikkonsulent Mads Fjelstervang

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Søren Schwarzberg
Chefrekvisitør Magnus Kasting
Rekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitør Miriam Myrtell
Rekvisitør Li Garpenfeldt
Grafik Tine Lylloff
Rekvisitørassistent Stine Elmholt
Rekvisitørassistent Christian Gad
Rekvisitørassistent Ulf Lindeberg
Rekvisitørassistent Hilda Lorentzon
Rekvisitørassistent Max Olofsson
Rekvisitørassistent Line Snitker
Produktionsdesignassistent Sara Lillie Gornitzka
Art director (Kroatien) Ivica Trpcic
Art director-assistent (Kroatien) Tanja Lacko
Rekvisitør (Kroatien) Iva Rodic Novak
Rekvisitørassistent (Kroatien) Andro Gamulin
Rekvisitørassistent (Kroatien) Nenad Drljaca-Pap
Set rekvisitør Borko Balen
Set rekvisitør Sabina Pensek
Set rekvisitør Marko Roginic
Rekvisitørassistent (Kroatien) Elvis Lasovic
Rekvisitørassistent (Kroatien) Igor Roginic
Rekvisitørassistent (Kroatien) Mario Sipus
Skulptør (Kroatien) Meljenko Sekulic
Regi-assistent (Kroatien) Mario Bracic
Regi-assistent (Kroatien) Ivan Lutter
Baggrundsmaler (Kroatien) Marta Crnobrnja

Kostumer

Kostumedesigner Manon Rasmussen
Kostumeassistent Gabriella Ekman
Kostumedesigner-assistent (Kroatien) Katarina Kolimbatovic
Kostume-supervisor (Kroatien) Nevena Caklovic
Kostumier (Kroatien) Irena Has
Kostumier (Kroatien) Martina Belaj
Kostumier (Kroatien) Aleksandra Koluder
Kostumier (Kroatien) Matea Pasaric

Makeup

Makeup Tina Jesenkovic
Makeup-assistent Ivana Pralija
SFX-makeup Morten Jacobsen
Makeup-assistent Camilla Norberg Hansen
Hår- og makeup-assistent Iva Kurobasa
Hår- og makeup-assistent Mirna Curak
Makeup-assistent Iva Gasparac
Makeup-assistent Helena Sepl
SFX-makeup (Argentina) Manuela Erika Schedlbauer

Lyd

Lyddesigner Hans Møller
Tonemester (optagelser) Markus Hadriz
Boom operator Lars Hallesjö
Boom operator John Rönnerblad
Tonemester, optagelser (Kroatien) Ivica Slivaric
Boom operator (Kroatien) Kresimir Rodic
B-tonemester Nicolai Linck
B-tonemester Anne Jensen
Foley artist Torben Greve
Foley-optagelse Christian H. Lund
Lydassistent Kevin Bavnhøj
Lydassistent Johannes Rose
Dubbing Torben Greve
Dubbing Rune Holberg
Dubbing Flemming Olsen

Special effects

SFX Branko Repalust
SFX-assistent Kristijan Repalust

Visual effects

Matte painter (Kroatien) Marta Crnobrnja
Matte painter (Kroatien) Antun Bozicevic
Matte painter (Kroatien) Juraj Odrcic
VFX-supervisor Gasper Vovk
Workflow Adelsteinn Hallgrimsson
Compositing Adelsteinn Hallgrimsson
Colourist Sandra Klass
VFX-supervisor Ian Bach
Compositing Kasper Jansen
Compositing Tine Nikali
Compositing Ejner Fergo
3D Ejner Fergo
Animator Mette Ilene Holmriis
Mastering Jonas Bergmann
Mastering Andi Benjamin Pedersen

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther
Stunts Stig Günther
Stuntassistent Jack Tange Hansen
Stuntassistent Niels Thanild
Stuntkoordinator (Kroatien) Rok Cvetkov
Stunts (Kroatien) Toni Bobeta
Stunts (Kroatien) Slaven Petrovic
Stunts (Kroatien) Ivo Popovic
Stunts (Kroatien) Filip Krzisnik
Stunts (Kroatien) Zeljko Matovina
Stunts (Kroatien) Neno Muzdeka
Stunts (Kroatien) Bostjan Brzin
Stunts (Kroatien) Alex Cvetkov
Stunts (Kroatien) Matija Petrovic
Stunts (Kroatien) Sasa Vuk
Motorcykel-stunts (Kroatien) Tadej Dolenc

Andre credits

Dyretræner (Kroatien) Mia Zaharijas

Medvirkende

Eik Skaløe Joachim Fjelstrup
Iben Nagel Rasmussen Marie Tourell Søderberg
Christian Christian Gade Bjerrum
Henrik Johannes Nymark
Stig Jakob Randrup
Vincent Ola Rapace
Majbritt Julia Ragnarsson
Eiks mor Anette Støvelbæk
Eiks far Thure Lindhardt
Carsten Morten Hembo
Søren Nicholas Aagaard Knudsen
Preben Jakob Bjørn Hansen
Direktør Nikolaj Hübbe
Eiks søster Sara Viktoria Bjerregaard Christensen
Anita Sidsel Siem Koch
Beatnikpige, Athen Anamarija Percaic
Ester Nagel Louise Herbert
Halfdan Rasmussen Caspar Phillipson
Ung journalist Martin Greis
Journalist Max Hansen
Producer Paw Henriksen
Politichef, koncert Zlatko Ozbolt
Politimand, koncert og gade i København Toni Bobeta
Politimand, koncert og gade i København Ivo Popovic
Politimand, forældrenes lejlighed Peter Hald
Politimand, forældrenes lejlighed Jan Overgaard Mogensen
Politimand, Spanien Luka Peros
Ung kvinde, havehus Sofia Saaby Mehlum
Ung kvinde, havehus Natalie Madueño
Ung mand, havehus Pelle Nordhøj Kann
Læge, Retsmedicinsk Institut Kasper Leisner
Ung mand, Athen Ivan Glowatzky
Instruktør, Odin Teatret Mario Petrekovic
Assistent, Odin Teatret Petar Cvirn
Frk. Jørgensen Ida Uhrenfeldt

Festivaler

Festival Festival dato
Sao Paulo Int. Film Festival 2015-10-22
Transilvania International Film Festival 2015-05-29
Seattle International Film Festival 2015-05-14
Moscow - Royal Danish Embassy 2015-04-15
Istanbul Int. Film Festival 2015-04-04
Vilnius International Film Festival 2015-03-19
Santa Barbara Int. Film Festival 2015-01-27
Tallinn Black Nights Film Festival 2014-11-14
Thessaloniki International Film Festival 2014-10-31
Lübeck, Nordische Filmtage 2014-10-29
Reykjavik Film Festival 2014-09-25
Helsinki Film Festival - Love & Anarchy 2014-09-18
Toronto International Film Festival 2014-09-04
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Information Monggaard, Christian 2015-12-22
Artikel Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2015-12-22
Varia Information Center for Vild Analyse 2015-02-28
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2015-02-20
Anmeldelse BT Niels Lind Larsen 2015-02-19
Anmeldelse Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2015-02-19
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2015-02-19
Anmeldelse Information Ralf Christensen 2015-02-19
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Henrik Wivel 2015-02-19
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Johannes H Christensen 2015-02-19
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2015-02-19
Artikel Information Anna Ullman 2015-02-19
Varia Information Anna Ullman 2015-02-19
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Maz Plechinger 2015-02-15
Varia BT Susanne Johansson 2015-02-15
Artikel Berlingske Tidende Susanne Johansson 2015-02-15
Varia Berlingske Tidende Susanne Johansson 2015-02-15
Interview Berlingske Tidende Michael Charles Gaunt 2015-02-13
Varia Børsen Niels Pedersen 2015-02-13
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2015-02-13
Varia Information Maria Skov 2015-02-13
Artikel Weekendavisen Marianne Krogh Andersen 2015-01-30
Varia Ekstra Bladet Thomas Treo 2015-01-18
Artikel Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2014-11-25
Varia Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2014-10-19
Artikel Politiken Lotte Thorsen 2013-11-14
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2013-09-26
Artikel Berlingske Tidende Kristian Lindberg 2013-09-25
Artikel Politiken 2013-09-25
Artikel Politiken Kim Skotte 2013-09-23
Interview Berlingske Tidende Mads Kastrup 2012-01-06