enda

Ser du månen, Daniel

Niels Arden Oplev, Danmark, 2019

139 min.DK/SpillefilmDrama

Den unge danske freelancefotograf Daniel Rye er taget som gidsel af terrororganisationen Islamisk Stat i Syrien sammen med flere andre udlændinge, bl.a. den amerikanske journalist James Foley. Daniel kæmper for overlevelse i fangenskab sammen med James, mens hans familie hjemme i Danmark kæmper for at håndtere frygten for, at deres søn aldrig kommer hjem. Midt i krisen står den danske gidselforhandler Arthur, der får en afgørende rolle i befrielsen af Daniel.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Ser du månen, Daniel
Dansk titel Ser du månen, Daniel
Andre titler Daniel
Instruktør Niels Arden Oplev
Co-instruktør Anders W. Berthelsen
Manuskript Anders Thomas Jensen
Producer Morten Kaufmann, Signe Leick Jensen
Fotograf Eric Kress
Klipper Anne Østerud, Lars Therkelsen
Lyd Bent Holm, Espen Rønning
Komponist Johan Söderquist
Scenograf Dorte Knirke Madelung
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Esben Smed, Anders W. Berthelsen, Sofie Torp, Sarah Hjort
Produktionsland Danmark, Sverige, Norge
Produktionsselskaber Toolbox Film
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 29.08.2019
DFI-støtteform Markedsordningen
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Toolbox Film
Koproducent Film i Väst, Cinenic Film, Hummel Film, Deluca Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, DR, Eurimages, Svenska Filminstitutet, Norsk Filminstitutt, Den Vestdanske Filmpulje, Nordisk Film & TV Fond, Creative Europe
In collaboration with SVT, YLE, Oktober Oy, The Imaginarium Films, Nordisk Film Distribution A/S
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Niels Arden Oplev
Co-instruktør Anders W. Berthelsen
1. instruktørassistent Peter Hingebjerg
2. instruktørassistent Caroline Uggerhøj
Casting Tanja Grunwald
Børnecasting Jette Termann
Statistkoordinator Lotte Bundgaard
Scripter Christina Bredelius

Manus

Manuskriptforfatter Anders Thomas Jensen

Produktion

Producer Morten Kaufmann
Producer Signe Leick Jensen
Co-producer Annika Hellström
Co-producer Erika Malmgren
Co-producer Gudny Hummelvoll
Co-producer Morten Rasmussen
Co-producer Peter Possne
Postproducer Mikael Windelin
Executive producer Niels Arden Oplev
Executive producer Anders W. Berthelsen
Line producer Sanne Glæsel
Produktionsleder Erika Malmgren
Produktionskoordinator Sara Vase
Produktionskoordinator Ida Fäldt
Produktionskoordinator Alberte Lorentzen-Rask
Produktionsassistent Mathilde Bang
Produktionsassistent Caroline Kamzol
Produktionsassistent Sofie Furuhatt Rønning
Producerassistent Alberte Lorentzen-Rask
Producerassistent Lin Jo Skytte
Producerassistent Andreas Fløisand
Producerassistent Katrine Reidar Larsen
Location manager Kenneth Berg
Location manager Balder Fors
Location scout Finn Richardt
Location scout Rasmus Wassberg
Location scout Sarah Börjesson
Location scout Josef Persson
Location scout Gabriel Bengtsson Manrique
Location scout Claus Nielsen
Location assistent Anders Ingemann
Location-research Thoreau Arden Pedersen
Line producer (Jordan) Rula Nasser
Postproduktionskoordinator Lin Jo Skytte
Postproduktionskoordinator Ida Stang
Postproduktionskoordinator Eleonore Anselme
Postproducer Espen Skjetne
Postproduktionsleder Tom Joelsen

Foto

Fotograf Eric Kress
Focus puller Daniel Wannberg
Clapper/loader Tommy Sandberg
Video assist William Strandh
DIT Michael Sevholt
DIT Christoffer Hallberg Sevholt
2. fotograf Henrik Kristensen
2. fotograf Filip Lyman
Grip Mikael Kort
Grip-assistent Emil Taasinge
Grip-assistent Philip Cooke

Stills

Stillfotograf Martin Dam Kristensen

Lys

Belysningsmester Tobias Henriksson
Belyser Magnus Karlsson

Klip

Klipper Anne Østerud
Klipper Lars Therkelsen
B-klipper Jesper Bækdal
Klippeassistent Lin Jo Skytte
Klippeassistent Patrick Lund Larsen

Musik

Komponist Johan Söderquist
Supplerende musik Fredrik Möller
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Musik-supervisor Leslie Ming

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Dorte Knirke Madelung
Art director Heidi Plugge
Chefrekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Set rekvisitør Rasmus Balslev-Olesen
Rekvisitør Karsten Holst
Rekvisitør Trine Jensen
Rekvisitør Maria Grieg Rusz
Rekvisitør Signe Torlop Carlsen
Patinør Neel Deleuran

Kostumer

Kostumedesigner Stine Thanning
Kostumier Sarah Thaning
Kostumier Mia Strøbech Damgaard
Kostumeassistent Olivia Schubert
Kostumeassistent Anna Melin

Makeup

Chefsminkør Jenny Fred
Makeup-assistent Maj-Britt Hauermann
SFX-makeup Morten Jacobsen
SFX-makeup Anders Bratås
SFX-makeup Inga Ross

Lyd

Lyddesigner Bent Holm
Lyddesigner Espen Rønning
Tonemester (optagelser) Kenneth Gustavsen
Boom operator Peter Slater
Lydklipper Bror Kristiansen
Lydklipper Morten Fagelund
Lydklipper Inger Elise Holm
Lydklipper Siri Schippers Skaar
Lydklipper Erik S. Watland
Dialogklipper Espen Rønning
Dialogklipper Siri Schippers Skaar
Re-recording mixer Espen Rønning
Re-recording mixer Bent Holm
Foley artist Erik S. Watland
Foley artist Martin Langenbach
Foley recordist Bent Holm
Foley recordist Jean-Marie Gilles
Teknisk support Daniel Lindvik
Lydoptagelser, 2. unit Nino Jacobsen
Lydoptagelser, 2. unit Mikkel Nielsen

Visual effects

VFX-supervisor Ivar Rystad
VFX producer Mikael Windelin
Teknisk supervisor Pål Svennevig
VFX producer Annie Feldsott
Lead compositing Morten Jacobsen
Rulletekster Rasmus Lange
Plakat artwork Mia Selin

Stunt

Stuntkoordinator Martin Zetterlund
Stunt double Kasper Dynebrink
Stand-in Sebastian Möller
Stand-in Anders Koldby Vestergaard

Medvirkende

Daniel Esben Smed
Arthur Anders W. Berthelsen
Anita Sofie Torp
Signe Sarah Hjort
Susanne Christiane Gjellerup Koch
Kjeld Jens Jørn Spottag
Christina Andrea Gadeberg
James Foley Toby Kebbell
Jeremy Ardalan Esmaili
Louis Samuel Brafman
Henning Henrik Birch
Tue Berg Rasmus Bjerg
Hanne Susan A. Olsen
Jeff Peter Sejer Winther
Mik Arthur Drachmann Øfverlind
Kasper Christian Hetland Jepsen
Træner Thomas Biehl
Mand ved indsamling Lars Lohmann
Susannes kollega Yvonne Andersen
Kunde i lego-butik Nanna Bøtcher
Dreng i Lego-butik Oskar Pflug Lindholt
Katie Foley Anna Dalentoft Kristensen
John Foley Rolf Holmgren

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.