enda

Rene hjerter

Kenneth Kainz, Danmark, 2006

82 min.DK/Spillefilm

30-årige Kris er indlagt på en psykiatrisk afdeling. Han ser og forstår verden i gennem historien i et gammelt sort/hvid melodrama, der hedder Rene Hjerter, som han ser indtil flere gange om dagen. Der er gode mennesker i denne verden og der er onde. En dag får Kris nok af de onde mennesker på afdelingen og sammen med vennen Willy flygter Kris for at opsøge Linda fra Rene Hjerter.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Rene hjerter
Dansk titel Rene hjerter
Instruktør Kenneth Kainz
Manuskript Kim Fupz Aakeson
Producer Hanne Palmquist
Fotograf Sebastian Blenkov
Klipper Nicolaj Monberg
Lyd Roar Skau Olsen, Morten Degnbol
Komponist Mikael Simpson, Jeppe Kaas
Scenograf Peter Grant
Casting Anja Philip
Medvirkende Anders Matthesen, Laura Bro, Morten Suurballe, Lone Lindorff
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Fine & Mellow
Finansiering Filmen er produceret af Fine & Mellow Productions A/S i samarbejde med DR TV v/Ingolf Gabold og Ditte Christiansen og Nordisk Film A/S og med støtte fra Det Danske Filminstitut v/konsulent Nikolaj Scherfig og Nordisk Film og TV Fond v/Svend Abrahamsen
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2231 meter, 2,35:1 Scope, Dolby digital stereo
Dansk biografpremiere 08.09.2006
Premierebiografer Dagmar, Palads, BioCity (Tåstrup), Gentofte Kino, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Metropol samt 11 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Aldersgrænse Tilladt for børn over 11 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Fine & Mellow
Finansiering Filmen er produceret af Fine & Mellow Productions A/S i samarbejde med DR TV v/Ingolf Gabold og Ditte Christiansen og Nordisk Film A/S og med støtte fra Det Danske Filminstitut v/konsulent Nikolaj Scherfig og Nordisk Film og TV Fond v/Svend Abrahamsen
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Kenneth Kainz
Instruktørassistent Emil Sparre-Ulrich
Casting Anja Philip
Scripter Jorunn Høgild Keller
Statistkoordinator Violetta Wodnicki
Instruktørassistent (Tjekkiet) Petr Nemecek
Scripter (Tjekkiet) Jirina Vávrová
Skuespiller-coach Sarah Boberg

Manus

Manuskriptforfatter Kim Fupz Aakeson
Storyboard-tegner Simon Bang
Oversættelse Kirsten Follin
Oversættelseskonsulent Frederik C. Nielsen

Produktion

Executive producer Thomas Gammeltoft
Executive producer Jannik Johansen
Executive producer Hella Joof
Producer Hanne Palmquist
Produktionsleder Kristina Kornum
Produktionskoordinator Søren Frimodt-Møller
Produktionskoordinator Tine Engelbrecht
Location manager Mads Holde
Produktionskoordinator Tove Jystrup
Location scout Jesper Ray
Location scout Kim Scott Sutherland
Runner Tue Czajkowski
Line producer (Tjekkiet) Kristina Hejduková
Produktionsleder (Tjekkiet) Pavel Muller
Produktionskoordinator (Tjekkiet) Hynek Svoboda
Location manager (Tjekkiet) Jan Zuska
Produktionsleder, 2. unit Mads Holde
Produktionsassistent, 2. unit Morten Kjems Juhl
Koordinator (postproduktion) Mette Høst Hansen

Foto

Fotograf Sebastian Blenkov
Steadicam-operatør Steffen Wiedemann Larsen
Grip Magnus Kragh Ohmsen
Clapper/loader Søren Petersen
B-fotograf (Tjekkiet) Frantisek Novák
Clapper/loader (Tjekkiet) Jan Skriecka
Video-assistent (Tjekkiet) Michal Tomasek
Grip (Tjekkiet) Jirí Trousil
Grip (Tjekkiet) Jiri Pospisil
Fotograf, 2. unit Rasmus Videbæk
B-fotograf, 2. unit Henrik Lyngbo
Grip, 2. unit Mikael Kort Kristensen
Bag om filmen optagelser Mathias Sparre-Ulrich
Bag om filmen optagelser Steffen Led Sørensen

Stills

Stillfotograf Thomas Marott
Stillfotograf (Tjekkiet) Alzbeta Jungrová

Lys

Belysningsmester Mikael Sørensen
Belyser Thomas Ditzel
Belyser Janus Hajslund
Belysningsassistent Søren Sielemann
Belysningsassistent Mikkel Bentzen
Belysningsassistent Morten Kildegaard
Belyser (Tjekkiet) Martin Granilla
Belysningsassistent (Tjekkiet) Shneider Richard
Belysningsassistent (Tjekkiet) Vrána Jiri
Belyser, 2. unit Aslak Lytthans

Klip

Klipper Nicolaj Monberg
B-klipper Camilla Ebling
Klippeassistent Liv Lynge
Klippekoordinator Goldie Møller
Teknisk avid-support Michael Jørgensen

Musik

Komponist Mikael Simpson
Komponist Jeppe Kaas
Musikproducer Jeppe Kaas
Musikproducer Mikael Simpson
Orkestrering Jeppe Kaas
Orkestrering Wolfgang Käfer

Produktionsdesign

Scenograf Peter Grant
Chefrekvisitør Rasmus With
Rekvisitør Mads Jørgensen
Scenografassistent Marie Gjessing
Rekvisitørassistent Thomas Greve
Scenograf (Tjekkiet) Martin Krejzlik
Chefrekvisitør (Tjekkiet) Jirí Macke
Rekvisitør (Tjekkiet) Michal Svoboda
Rekvisitør (Tjekkiet) Mirek Cáslavka

Kostumer

Kostumier Jane Marshall Whittaker
Kostumeassistent Gry Petersen
Syerske Camilla Hammershøj
Syerske Effie Pingel Schmidt
Syerske Camilla Christensen
Kostumier (Tjekkiet) Simona Zapletalová
Kostumeassistent (Tjekkiet) Ada Machácková

Makeup

Makeup Anne Cathrine Sauerberg
Makeup Helena Hørdum
SFX-makeup Morten Jacobsen
SFX-makeup Thomas Foldberg
Makeup-assistent Henrik Steen
Makeup-assistent Soile Ludjoi
Makeup-assistent Mai-Britt Haurholm
Makeup (Tjekkiet) Radka Suchá

Lyd

Lyddesigner Roar Skau Olsen
Tonemester Morten Degnbol
B-tonemester Lars Lund
Tonemester, 2. unit Roar Skau Olsen
B-tonemester, 2. unit Peter Thorneman
B-tonemester (postproduktion) Mikkel Gross
B-tonemester (postproduktion) Rune Palving
B-tonemester (postproduktion) Peter Thorneman
Lydkoordinator (postproduktion) Tine Claesen
Foley artist Torben Greve
Foley artist Rune Palving

Special effects

SFX-koordinator Anders Lexner
SFX-koordinator Lars Kolding Andersen
SFX-assistent (Tjekkiet) Kamil Jaffar
SFX-assistent Sandra Klass

Visual effects

Bestlight Thomas Højmark
Colorgrader Sandra Klass
VFX Alexander Marthin
Digital intermediate Anders Marker
Filtersætter Michael Nielsen
Grafisk design Paul Wilson

Stunt

Stunt Stig Grüner

Andre credits

Konsulent (Asbergers syndrom) Bo Hejlskov Jørgensen
Konsulent (s/h fim) Mikael Braae
Konsulent (s/h fim) Kaspersen, Flemming

Medvirkende

Kriss Anders Matthesen
Linda/Charlotte Laura Bro
Willy Morten Suurballe
Madamme Lone Lindorff
Ulla Vilstrup Helle Hertz
Bibliotekar Lise Stegger
Mor Lisbet Dahl
Lindas forlovede Jeppe Kaas
Mørkhåret dame Kaya Brüel
Vera Andrea Vagn Jensen
Industrifyrste Claus Flygare
Konduktør Hans Dueholm
Sivertsen John Martinus
Ældre bilist Stig Sparre-Ulrich
Susanne Tammi Øst
Plejer Mathias Sparre-Ulrich
Psykiater Peder Holm Johansen
Rig dame Nina Jirankova
Pige på tank Stephanie León
Gamle Ole Niels Skousen
Bent Søren Malling
Birger Søren Thomsen
Posemand Jesper Christensen
Pølsemand Niels Frederiksen
Taxachauffør Henrik Birch
Mandlig betjent Dennis Albrethsen
Svedende mand Michael Hasselflug
Kvindelig betjent Marie Askehave
Betjent Tommas Roth Wind
Arbejdsmand Peter Dam-Ottesen
Betjent Tony Lauge Madsen
Ældre mand Erik Ryssing
Mugge Veronika Bellova
Gerner Josef Skalka
Tosse Per Holm Henriksen
Kvinde Frida Paustian
Barn Oliver Peter Walther Preis
Beruset kok Thomas Gammeltoft
Læge Jens Henrik Buch

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Publikumspris 2007 Taipei Film Festival Dansk fokus 2007

Festivaler

Festival Festival dato
Torun, Camerimage 2007-11-24
Lithuania Scanorama Film Forum 2007-11-08
Taipei Film Festival 2007-06-22
Göteborg International Film Festival 2007-01-26
Tallinn Black Nights Film Festival 2006-11-23
Warsaw International Film Festival 2006-10-06
München International Film Festival 2006-07-15
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel Information christian monggaard 2006-10-06
Artikel Berlingske Tidende lasse,troels-emil 2006-09-15
Artikel Berlingske Tidende x 2006-09-11
Interview BT birgitte grue 2006-09-10
Interview BT birgitte grue 2006-09-10
Artikel Politiken ca 2006-09-10
Artikel Politiken henrik palle 2006-09-09
Anmeldelse BT birgitte grue 2006-09-08
Anmeldelse Berlingske Tidende ebbe iversen 2006-09-08
Interview Berlingske Tidende jesper eising 2006-09-08
Interview Berlingske Tidende jesper eising 2006-09-08
Interview Berlingske Tidende jesper eising 2006-09-08
Anmeldelse Børsen morten durr 2006-09-08
Anmeldelse Ekstra Bladet henrik queitsch 2006-09-08
Anmeldelse Information eva novrup redvall 2006-09-08
Anmeldelse Kristeligt Dagblad palle schantz lauridsen 2006-09-08
Anmeldelse Metroexpress soeren langelund 2006-09-08
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten sophie engberg sonne 2006-09-08
Anmeldelse Politiken bettina heltberg 2006-09-08
Anmeldelse Urban louise kidde sauntved 2006-09-08
Anmeldelse Weekendavisen bo green jensen 2006-09-08
Interview Politiken rasmus stroeyer 2006-09-08
Interview Morgenavisen Jyllandsposten soeren hoej 2006-09-07
Interview Morgenavisen Jyllandsposten soeren hoej 2006-09-07
Interview Ekstra Bladet kim kastrup 2006-09-02
Interview Ekstra Bladet kim kastrup 2006-09-02
Artikel Urban louise kidde sauntved 2006-09-01
Interview Dagen britta lysheim 2006-08-30
Artikel Berlingske Tidende ebbe iversen 2006-08-14
Artikel Politiken lib 2006-08-14
Artikel Politiken hans joergen moeller 2006-08-07
Artikel Ekstra Bladet kim kastrup 2006-08-05
Artikel Børsen britta lysheim 2006-08-04
Artikel Urban x 2006-08-04
Interview Berlingske Tidende jesper eising 2006-07-18
Artikel Urban ebbe iversen 2006-07-08
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten cfa 2006-07-08
Artikel Berlingske Tidende ebbe iversen 2006-07-06