enda

Frunk

Mikkel Serup, Danmark, 2003

30 min.DK/Kort fiktionFilmskolefilm

Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Frunk
Dansk titel Frunk
Andre titler Afgangsfilm 2003, Frunk
Instruktør Mikkel Serup
Manuskript Maya Ilsøe, Mikkel Serup
Fotograf Kasper Tuxen
Klipper My Thordal
Lyd Matias la Cour
Komponist Søren Siegumfeldt
Scenograf Palle Steen Christensen
Medvirkende Henrik Noél Olesen, Jesper Bull Petersen, Christine Albeck Børge, Charlotte Munksgaard
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Den Danske Filmskole
Finansiering Produceret på Den Danske Filmskole ©2003 i samarbejde med DR, TV2 og Nordisk Film
Dansk distribution Danske Filmskole
Tekniske data 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, Farve, Dolby digital stereo
Dansk biografpremiere 14.06.2003
Premierebiografer Dagmar samt i BioCity (Odense) d. 23. juni, Palads (Århus) d. 24. juni, BioCity (Esbjerg) d. 26. juni og BioCity (Herning) d. 30. juni
Aldersgrænse Tilladt for børn over 15 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Den Danske Filmskole
Finansiering Produceret på Den Danske Filmskole ©2003 i samarbejde med DR, TV2 og Nordisk Film
Dansk distribution Danske Filmskole

Instruktion

Instruktion Mikkel Serup
Scripter Rikke Selin Fokdal
Scripterassistent Katja Hemming Hanse

Manus

Manus Maya Ilsøe
Manus Mikkel Serup

Produktion

Produktion Tomas Radoor
Line producer Anne Rudbæk
Produktionsleder Julie Køster
Produktionsleder Stine Marie Møller Nielsen
Indspilningsleder Otto Rosing

Foto

Foto Kasper Tuxen
B-fotograf Jan Pallesen
Steadicam-operatør Karsten Jacobsen
Steadicam-assistent Kasper Jessing
Grip Andreas Winding
Grip Henry E. Williams

Stills

Stills Linn Sandholm

Lys

Belysningsmester Martin Lerche
Belysningsmester Aslak Lytthans
Belysningsmester Sune Lolk
Belyser Morten Kastberg
Belyser Lars Bonde
Belysningsassistent Adam Michael Jandrup
Belysningsassistent Jeppe Sørensen
Belysningsassistent Morten Boserup
Belysningsassistent Simon Refn
Belysningsassistent Sebastian Winterø
Belysningsassistent Tobias Juhl
Belysningsassistent Sophus Kirkeby Windeløv
Belysningsassistent Rasmus Heise
Belysningsassistent Camilla Hjelm Knudsen

Klip

Klip My Thordal
Klippeassistent Anna Engberg

Musik

Musik Søren Siegumfeldt

Produktionsdesign

Scenograf Palle Steen Christensen
Scenografassistent Marie Louise Rasmussen
Rekvisitør Karsten Noel Poulsen
Modelbygger Britta Wilfert

Kostumer

Kostumer Katrine Henriksen
Kostumeassistent Charlotte Post
Kostumeassistent Anja Grundvad

Makeup

Makeup Per Kapper
Sminkør Kamilla Bjerglind
Sminkørassistent Mine Anne Sofie Neumann
Sminkørassistent Pernille Ituri Højland
Sminkørassistent Pari Khadem

Lyd

Tonemester Matias la Cour
Tonemester (praktikant) Dennis B. Balvig
Toneassistent Mads Lundgård
Toneassistent (postproduktion) Peter Schou Andersen
Foley artist Helge Haahr

Animation

Character design Steffen Harpsøe
Character design Henrik Exler Krogh
Character design Sidse Færk

Andre credits

Konsulent Henrik Ruben Genz
Konsulent Mogens Rukov
Konsulent Ida Maria Rydén
Konsulent Lars C. Detlefsen
Konsulent Claus Bjerre
Konsulent Marianne Christensen
Konsulent Ole John
Konsulent Tove Jystrup
Konsulent Jan Richter-Friis
Konsulent Molly Malene Stensgaard
Konsulent Camilla Skousen
Konsulent Kasper Schyberg
Konsulent Hans-Erik Philip
Konsulent Kristian Selin Eidnes Andersen
Konsulent Peter de Neergaard

Medvirkende

Frank Munk Henrik Noél Olesen
Kim Jesper Bull Petersen
Evelyn Christine Albeck Børge
Tøjekspedient Charlotte Munksgaard
Bibliotekar Katrine Jensenius
Tjener Peter Pilegaard

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.