enda

Før frosten

Michael Noer, Danmark, 2019

104 min.DK/SpillefilmDrama

Der hersker trange kår på landet i det 19. århundrede. Med de barske omstændigheder og udsigten til endnu en hård vinter, allierer den gamle bonde (Jens) sig med nabofamilien i et ægteskab mellem hans datter og deres søn. Men da den rige landmand på en nærliggende gård ønsker at købe Jens’ land, ser han en mulighed for at give ham og hans familie et endnu bedre liv.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Før frosten
Dansk titel Før frosten
Andre titler Before the Frost
Instruktør Michael Noer
Manuskript Jesper Fink, Michael Noer
Producer Matilda Appelin, René Ezra, Tomas Radoor
Fotograf Sturla Brandth Grøvlen
Klipper Adam Nielsen
Lyd Morten Green, Nino Jacobsen, Kasper Janus Rasmussen
Komponist Rune Tonsgaard Sørensen
Scenograf Søren Schwarzberg
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Jesper Christensen, Clara Rosager, Ghita Nørby, Elliott Crosset Hove
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Ja
Produktionsselskaber Nordisk Film Production A/S
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Dansk biografpremiere 10.01.2019
Premierebiografer CinemaxX Fisketorvet
Nordisk Film Biografer Dagmar
Empire
Nordisk Film Biografer Falkonèr
Nordisk Film Biografer Fields
Grand Teatret
Nordisk Film Biografer Palads
Nordisk Film Biografer Taastrup
Nordisk Film Biografer Lyngby
Nordisk Film Biografer Aarhus
CinemaxX Aarhus
Nordisk Film Biografer Trøjborg
Øst for Paradis
Nordisk Film Biografer Aalborg
Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd
Biffen Aalborg
Nordisk Film Biografer Odense
Café Biografen
CinemaxX Odense
Nordisk Film Biografer Esbjerg
Fredericia
Nordisk Film Biografer Frederikssund
Nordisk Film Biografer Waves
Helsingør
Nordisk Film Biografer Herning
Nordisk Film Biografer Hillerød
Hjørring Biocenter
Holstebro
Horsens
Nordisk Film Biografer Kolding
Nordisk Film Biografer Køge
Middelfart
Nordisk Film Biografer Nykøbing Falster
Nordisk Film Biografer Næstved
Næstved Bio
Nordisk Film Biografer Randers
Roskilde
Silkeborg
Slagelse
Svendborg
Vejle
Viborg
Albertslund
Atlas, Rødovre
Baltoppen
Gentofte
Gladsaxe
Glostrup
Herlev BIG BIO
Ishøj Bio
Kastrup
Park Bio
Reprise T, Holte
Viften, Rødovre
Værløse
Frederikshavn
Grenaa
Haderslev (Kosmo)
Holbæk
Hørsholm, Trommen Bio
Ikast
Kalundborg
Klovborg
Nyborg
Ringsted
Rødby
Skive
Struer
Sønderborg
Thisted
Tønder
Varde
Vordingborg
Aabenraa
Birkerød
Fakse
Frederiksværk
Gilleleje
Grindsted
Hadsund
Haslev
Hornslet
Humlebæk
Malling
Nykøbing Mors
Odder
Ringkøbing
Rødding
Rønne
Skanderborg
Skørping
Sorø
Vig
Galten
Hadsten
Hammel
Nicolaj - Kolding
Korsør
Lemvig
Løgstør
Tisvilde
Aars
Hjallerup
Hobro
Kerteminde
Stege
Assens
Bjerringbro
Faaborg, Helios-Teatret
Karup
Mørkøv
Søllested
Toftlund
Aalestrup
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Nordisk Film Production A/S
Med støtte fra Det Danske Filminstitut
In collaboration with DR
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S

Instruktion

Instruktion Michael Noer
Casting Tanja Grunwald
Statistkoordinator Marlene Weybøll
2. instruktørassistent Christian "Krølle" Pedersen
Scripter Emilie Appelin
Konsulent Frank Erichsen
Konsulent Mikkel Vendeborg
Konsulent Else Marie Kofod
Research Charlotte Riis Noer
Statistkoordinator Mathias Helt
Statistkoordinator Anders Krøll
2. instruktørassistent Amalie Andersen

Manus

Manuskriptforfatter Jesper Fink
Manuskriptforfatter Michael Noer
Storyboard Sune Elskær

Produktion

Producer Matilda Appelin
Producer René Ezra
Producer Tomas Radoor
Line producer Anne Rudbæk
Executive producer Henrik Zein
Executive producer Lena Haugaard
Produktionsleder Susanne Stranddorf
Produktionskoordinator Merethe Vestergaard
Produktionsassistent Julie Skov Dalsgaard
Location manager Christian Dahl
Indspilningsleder Eigil Jacobsen
Postproduktionskoordinator Charlotte Buch
Postproduktionskoordinator Birgitte Ilm
Producerassistent Maria Fogt
Producerassistent Laura Frederikke Kragholm
Producerassistent Emma Sonne-Hansen
Line producer (udvikling) Maj-Britt Paulmann Dalsgaard
Location assistent Lars Valentin
Location scout Claus Nielsen
Location scout Mikkel Schiller
Location manager Kenneth Berg
Location manager Kim Sutherland
Produktionsleder, 2. unit Søren Frimodt-Møller
Produktionskoordinator, 2. unit Thomas Yong
Produktionsassistent, 2. unit Ilze Frimodt-Møller

Foto

Fotograf Sturla Brandth Grøvlen
B-fotograf Gitte Gammelgaard
Fotografassistent Rasmus Søndergaard Rygaard
Clapper Anton Underbjerg
DIT Anders Bloch-Rose
DIT Helle Hansen
DIT Oliver Lindboe
2. B-fotograf Kasper Bundvad
2. B-fotograf Mikkel Find
2. B-fotograf Thue Garde Finnich
Video-assistent Johannes Sprogøe Fletting
Video-assistent Shila Sloth
Grip Philip Christensen
Grip Denise Kræmer Jacobsen
B-fotograf, 2. unit Lars Nørlund
C-fotograf Mikkel Husted Mørup
Clapper, 2. unit Sospeter Nganga

Stills

Stillfotograf Jonas Jacob Svensson
Stillfotograf Kenneth Nguyen

Lys

Belysningsmester Aslak Lytthans
Belyser Stine Hein
Belyser Emil Kaae
Belyser Thomas Menzer
Belyser Peter Junker Sørensen
Belysningsassistent Kevin Pedersen
Belysningsassistent Lasse Stryander
Belysningsmester, 2. unit Tobias Juhl
Belysningsassistent, 2. unit Mikkel Bentzen

Klip

Klipper Adam Nielsen
Avid-supervisor Liv Lynge
Klippeassistent Anna Bokelund

Musik

Komponist Rune Tonsgaard Sørensen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Søren Schwarzberg
Chefrekvisitør Charlotte Snede Sørensen
Rekvisitør Lars Fog-Møller
Rekvisitør Liv Sandberg
Set rekvisitør Mads Koppel
Rekvisitørassistent Josefine Else Larsen
Patinør Sascha Valbjørn

Kostumer

Chefkostumier Louize Nissen
Kostumier Stine Terp
Kostumeassistent Emma Sonne-Hansen
Kostumier Anette Hvidt
Kostumier Lucie-Marie Layers
Kostumier Rikke Simonsen

Makeup

Chefsminkør Bjørg Serup
Sminkør Elisabeth Bukkehave
Sminkør Jeanet Keil
Sminkør Louise Greve Kærså
Sminkør Sofie de Mylius
Sminkør Marianne Rud
Sminkørassistent Sevina Oline Brink Skogstad
Sminkør, 2. unit Trine Cordes Berg
Sminkør, 2. unit Kamilla Bjerglind

Lyd

Lyddesigner Morten Green
Lyddesigner Nino Jacobsen
Tonemester Kasper Janus Rasmussen
B-tonemester Lars Gonzales
Foley artist Torben Greve
Foley-optagelse Catrine le Dous
Mixer Nino Jacobsen
Mixer Oskar Skriver
Tonemester, 2. unit Mikkel Groos
B-tonemester, 2. unit Hans Christian Arnt Torp

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Mads Hedegaard
SFX-tekniker Anders Nylander

Visual effects

VFX-supervisor Martin Madsen
VFX co-supervisor Thomas Øhlenschlæger
VFX-produktionsleder Jacob Clemmensen
Lead 3D artist Dan Dirckinck-Holmfeld
Matte painter Sune Reinhardt
Pipeline Mads Hagbarth Damsbo
FX Asger Peder Mortensen
Compositing Mads Hagbarth Damsbo
Compositing Asger Peder Mortensen
Compositing Sammy H. Larsen
Compositing Emma Lidé
3D artist Bo Scheuer Søhøj
Online Kristian Hansen
Colourist Thomas Therchilsen
Rulletekster Lasse Strøm
Digital mastering Thomas Caspersen

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stuntassistent Rasmus Hedegaard
Stunt double Mads Møller

Medvirkende

Jens Jesper Christensen
Signe Clara Rosager
Agnes Ghita Nørby
Peder Elliott Crosset Hove
Gustav Magnus Krepper
Holger Rasmus Hammerich
Laurits Gustav Dyekjær Giese
Ole Oscar Dyekjær Giese
Mads Bertil De Lorenzi
Degnen Martin Greis
Bum Hans Clement Blach Petersen
Præst Palle Kvist
Præst (stemme) Kristian Halken
Ingolf Jens Brenaa
Karl Oskar Gustav Möller
Karl (Nyholm) Søren Christensen
Karl (Nyholm) Adam Fischer
Karl (Nyholm) Emilio Stanley Jensen
Karl (Nyholm) Oscar Amadeus Rödsgaard
Karl (Nyholm) Martin Wennike
Svensk malkepige Clara Bruun
Svensk malkepige Stine Camilla Hansen
Svensk malkepige Stine Knudtzen
Svensk malkepige Josephine Frederikke Kirstein Kuhn
Husholderske Dorrit Kjær
Roevognskusk Henrik Hansen
Bonde Eddie Emhof Brøchner
Bonde Bjarne Jønsson
Bonde Jens-Albert Degerbøl
Storbondens karl Kristian Hedegaard-Petersen
Storbonde Mogens Jensen
Smed Bo "Smed" Jørgensen
Dorthe Smilla Bay Knudsen
Folkedanser Helle Madsen
Folkedanser Leif Madsen
Kusk Carsten Brix
Kusk Anders Esbensen
Kusk Arvid Skindbjerg Kristensen
Kusk Peter Grå Nielsen
Rytter Frank Rasmussen
Rytter Mathias Blume
Musikant Jakob Koch
Musikant Jesper Koch
Musikant Keld Tachau

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Fipresci 2019 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2019
Special Jury Award 2018 Tokyo International Film Festival 2018
Best Actor 2018 Tokyo International Film Festival 2018
Best Actor 2018 Chicago International Film Festival 2018

Festivaler

Festival Festival dato
Moscow - Royal Danish Embassy 2019-09-15
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2019-08-17
Transilvania International Film Festival 2019-05-31
Beijing International Film Festival 2019-04-15
Vilnius International Film Festival 2019-03-22
Hong Kong International Film Festival 2019-03-18
Göteborg International Film Festival 2019-01-25
Lübeck, Nordische Filmtage 2018-10-30
Tokyo International Film Festival 2018-10-25
Rome International Film Festival 2018-10-18
Chicago International Film Festival 2018-10-11
Toronto International Film Festival 2018-09-06
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Varia Morgenavisen Jyllandsposten Ritzau 2019-08-14
Anmeldelse Weekendavisen Green Jensen, Bo 2019-01-11
Interview Weekendavisen Skyum-Nielsen, Rune 2019-01-11
Anmeldelse Børsen Dürr, Morten 2019-01-11
Anmeldelse BT Brunstrøm, Thomas 2019-01-10
Interview BT Brandi, Eva Maria 2019-01-10
Anmeldelse Berlingske Tidende Lindberg, Kristian 2019-01-10
Anmeldelse Ekstra Bladet Queitsch, Henrik 2019-01-10
Anmeldelse Information Nikolajsen, Lone 2019-01-10
Interview Information Monggaard, Christian 2019-01-10
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frank Rasmussen, Nanna 2019-01-10
Anmeldelse Politiken Skotte Christensen, Kim 2019-01-10
Interview Politiken Thorsen, Lotte 2019-01-10
Artikel Berlingske Tidende Almbjerg, Sarah-Iben 2019-01-02