enda

De forbandede år

Anders Refn, Danmark, 2020

153 min.DK/SpillefilmHistorisk drama

Karl Skov ejer af en stor elektronikfabrik og har en kone og fem børn. De lever det gode, privilegerede overklasseliv på Strandvejen nord for København, da nazisterne besætter Danmark i april 1940. Karl kæmper for at videreføre produktionen på fabrikken, og for at beskytte sin familie og ansatte begynder han modstræbende at producere til det tyske marked. Det medfører smertelige konflikter og brud i familien.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel De forbandede år
Dansk titel De forbandede år
Andre titler Into the Darkness
Instruktør Anders Refn
Manuskript Anders Refn, Flemming Quist Møller
Producer Lene Børglum
Fotograf Morten Søborg, Claus Sisseck
Klipper Michael Aaglund
Lyd Kristian Selin Eidnes Andersen, Thomas Jæger, Christian H. Lund, Peter Kofoed
Komponist Nikolaj Hess
Scenograf Sarah Maria Fritsche
Casting Stine Brüel
Medvirkende Jesper Christensen, Bodil Jørgensen, Mads Reuter, Gustav Dyekjær Giese
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Space Rocket Nation ApS
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S
Internationalt salg Space Rocket Nation ApS / Kvæsthusgade 5C, 3. / 1251 København K / t +45 6015 0815 / lene@spacerocketnation.com
Dansk biografpremiere 09.01.2020
Aldersgrænse Tilladt for børn over 15 år
Vurdering Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskab Space Rocket Nation ApS
Koproducent Vulkan Film, Spætt Film
Med støtte fra Det Danske Filminstitut, FilmFyn, Filminvest, Creative Europe
I samarbejde med TV2 Danmark
Dansk distribution Scanbox Entertainment Danmark A/S

Instruktion

Instruktion Anders Refn
Casting Stine Brüel
Instruktørassistent Heine Kaarsberg
Scripter Lulu Refn
Statistkoordinator Maria Kai Nielsen
Konsulent Henrik Hjorth
Konsulent Henrik Kjær
3. instruktørassistent Kasper Frederik Mortensen

Manus

Manuskriptforfatter Anders Refn
Manuskriptforfatter Flemming Quist Møller
Ide og research Sigvard Olsson
Dramaturg Michal Leszczylowski
Storyboard Sune Elskær

Produktion

Producer Lene Børglum
Co-producer (Norge) Håward Wettland Gossé
Line producer Sandra Foss
Line producer (Norge) Dag André Koteng
Produktionskoordinator René Nielsen
Produktionskoordinator Jonas Frandsen
Produktionsleder Sune Wahl
Produktionsassistent Matilde Halkier
Produktionsassistent Aida Børglum
Produktionsassistent Jonas Krogh Søndergård
Location manager Henrik Arnrød
Location manager Claus Nielsen
Location manager Lars Valentin
Postproducer Jacob Clemmensen
Postproduktionskoordinator Annette Averhoff

Foto

Fotograf Morten Søborg
Fotograf Claus Sisseck
B-fotograf Thomas Holm Deleurang
B-fotograf Magnus Sort Eidemak
C-fotograf Thomas Meyer
C-fotograf Jakub Ptácek
VFX-fotograf Peter Hjorth
VFX-fotograf Dennis Bahnson
DIT supervisor Isac Hessellund
DIT Alfred Dahl
DIT Mads Krogh Rosairus
Video-assistent Frederik Haslund
Video-assistent Jakob Riddarhaage
Grip Jens Bo Fraek
Grip-assistent Karol Pruzinsky
Fotograf, 2. unit Ian N. Tomkins
B-fotograf, 2. unit Martin Samsøe
B-fotograf, 2. unit Lars Nørlund
C-fotograf Sospeter Ng'Ang'a

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf Henrik Petit
Stillfotograf Jon Vatne

Lys

Belysningsmester Jacob Marlow
Belysningsmester Stine Hein
Belyser Thomas Ditzel
Belyser Thomas Bruhn
Belyser Piet Hasselby Nielsen
Belysningsassistent Kasper Koch Christiansen
Belysningsassistent Oskar Emilio Mosbak Ditzel
Belyser, 2. unit Mikkel Bentzen

Klip

Klipper Michael Aaglund
Klippeassistent Patrick Lund Larsen
Facility manager Carsten Dahl
VFX-klipper Rasmus Bro

Musik

Komponist Nikolaj Hess

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sarah Maria Fritsche
Chefrekvisitør Stine Elmholt
Set rekvisitør Christian Visborg
Rekvisitørassistent Camilla Lüders Weile
Rekvisitør Benjamin Salomon
Rekvisitør Mille Carla Lorentzen Kristensen
Rekvisitør Cecilie Dujardin
Rekvisitør Rasmus Koch Karlshøj
Rekvisitør Mathias Holmgren Hassing
Rekvisitørassistent Julie Hofmeister
Rekvisitørassistent Frej Kolath Jensen
Set designer, 2. unit Peter de Neergaard
Rekvisitør, 2. unit Pernille Nydal

Kostumer

Chefkostumier Anne-Dorthe Eskildsen
Kostumier Emilie Bøge Dresler
Kostumier Merete Erigbæk Wrangler
Kostumeassistent Yolanda Bluff
Kostumeassistent Grete Skalisiute
Kostumeassistent, 2. unit Clara Nystrøm

Makeup

Chefsminkør Elizabeth Bukkehave
SFX-makeup Morten Jacobsen
Sminkør Julie Holst
Sminkør Mulle Lauritzen
Sminkør Christina Dahlin
Sminkør Svend Nielsen
Sminkør Kamilla Bjerglind
Sminkør Trine Sonja Jørgensen
Sminkør Mai-Britt Haurholm

Lyd

Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Lyddesigner Thomas Jæger
Tonemester Christian H. Lund
Tonemester Peter Kofoed
Boom operator Morten Bak Jensen
Boom operator Kasper Munch-Hansen
B-tonemester Rasmus Meyer
Lydassistent Jason Cameron
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
Våbenrekvisitør Mark Hedegaard
Pyrotekniker Nanna Brovang
SFX-tekniker Flemming Christensen

Visual effects

VFX-supervisor Peter Hjorth
Colourist Olesya Kireeva
Supervisor Isac Hessellund
Mastering Steffen Benger
VFX-assistent Oliver Wozny
Teknisk supervisor Anders Holck Petersen
Teknisk supervisor Jon Dahl Zeller
VFX producer Signe Vinther
3D artist Esben Bjerring
3D artist Simon Bergstrand
3D artist Jacob Eske Jensen
3D-animation Emil Westerberg
Compositing supervisor Thomas Banner
Compositing Melissa D. Moss
Compositing Andreas Nilsson
Compositing Davíd Jón Ôgmundsson
IT-chef Nick Borkowski

Stunt

Stuntkoordinator Anders Nylander Thomsen
Sikkerhedschef Gerrit Hensen

Medvirkende

Karl Skov Jesper Christensen
Eva Skov Bodil Jørgensen
Aksel Skov Mads Reuter
Michael Skov Gustav Dyekjær Giese
Helene Skov Sara Viktoria Bjerregaard Christensen
Knud Skov Lue Støvelbæk
Valdemar Skov Sylvester Espersen Byder
Annelise Pernille Højmark
Aage Steen Stig Lommer
Liva Kathrine Thorborg Johansen
Svend Cyron Melville
Georg Paul Hüttel
Willi Roman Schomburg
Agnes Julie Agnete Vang
Gustav Peter Eggers
Kalle Claes Malmberg
Veronika Melinda Kinnaman
Frantz Joel Spira
Ove Jesper Zuschlag
Louise Patricia Schumann
Granny Anne Marie Helger
Henrik Anders Heinrichsen
Beatrice Anna Stokholm
Sara Birthe Neumann
Minister Bang Peter Schrøder
Direktør Berg Tommy Kenter
Duncan Malte Frid-Nielsen
Kurt Ulver Skuli Abildgaard
Britta Lisa Carlehed
Sten Lars Simonsen
Mortensen Jesper Lohmann
Leif Magnus Juhl Andersen
Dr. Koch Ulrich Hoppe
Oluf Søren Lenander
Johnny Nicklas Søderberg Lundstrøm
Hans Benjamin Boe Rasmussen
Hjalmar Morten Hauch-Fausbøll
Betjent Mads Kruse
Bent Nikolaj Hess
Jazzmusiker #1 Mikkel Hess
Jazzmusiker #2 Kasper Tranberg
Jazzmusiker #3 Anders Christensen
Solveg Julie Moe Sandø
Asle Øyvind Brandtzæg
Eriksen Per Tofte Nielsen
Svajer Max Winding
Adjudant/Chauffør Constantin Gindele
Natportier Mads Knarreborg
Tysker #1 Jan Tjerrild
Tysker #2 Lasse Rasch
Læge Morten Lützhøft
Vagtmand Klaus Messerschmidt Juhler
Kunde/Jødisk kvinde Mari Haugen Smistad
Norsk præst Ståle Tørring
Gæst i Nidarosdomen #1 Elisabeth Matheson
Gæst i Nidarosdomen #2 Jan Frostad
Gæst i Nidarosdomen #3 Lavrans Haga
Tysk officer #1 Mikkel Mastek
Tysk officer #2 Lars Alling Pedersen
Gæst ved sølvbryllup Gorm Iversen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.