enda

Blekingegade

Jacob Thuesen, Danmark, 2010

Tv-serie

TV-serie om Blekingegadebanden, en venstreorienteret politisk gruppe, der fra december 1972 til maj 1989 stod bag flere forbrydelser, der havde til formål at at støtte PFLP (Folkefronten til Palæstinas befrielse). Gruppen er blandt andet kendt for nedskydningen af en ung betjent ved Købmagergades postkontor 3. november 1988 - det er aldrig opklaret, hvem i gruppen, der stod bag drabet.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Blekingegade
Dansk titel Blekingegade
Andre titler Blekingegade gruppen, The Left Wing Gang, Kovaa peliä Kööpenhaminassa
Instruktør Jacob Thuesen
Manuskript Lars Kjeldgaard, Jeppe Facius, Anders Mathiasen, Jørn Moos
Producer Marie Gade Denessen, Sisse Graum Jørgensen
Fotograf Dirk Brüel
Klipper Søren B. Ebbe
Lyd Hans Møller
Komponist Karsten Fundal
Scenograf Søren Skjær
Casting Tine Sætter-Lassen
Medvirkende Ulrich Thomsen, Thure Lindhardt, Nikolaj Coster-Waldau, Daniel Dencik
Produktionsland Danmark
Produktionsselskab Zentropa Entertainments
Dansk distribution TV2 Danmark
TV release 06.12.2009, TV 2, Slutdato: 1/1 2010
Comment Serien består af 5 afsnit.

Selskaber

Produktionsselskab Zentropa Entertainments
Koproducent Film i Väst
Dansk distribution TV2 Danmark

Instruktion

Instruktion Jacob Thuesen
Instruktørassistent Morten Arnfred
Instruktørassistent Tue Czajkowski
Casting Tine Sætter-Lassen
Casting (Sverige) Susanna Sjöblom
Scripter Annemarie Aaes
Statistkoordinator Anita Juel Lystbæk

Manus

Manuskriptforfatter Lars Kjeldgaard
Manuskriptforfatter Jeppe Facius
Manuskriptforfatter Anders Mathiasen
Manuskriptforfatter Jørn Moos

Produktion

Producer Marie Gade Denessen
Producer Sisse Graum Jørgensen
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Executive producer Madeleine Ekman
Line producer Karen Bentzon
Co-producer Katarina Krave
Co-producer Tomas Eskilsson
Associate producer Charlotte Pedersen
Postproducer Charlotte Buch
Produktionsleder Sanne Glæsel
Produktionsleder Ingrid Kofoed
Produktionsleder Lene Nielsen
Location manager Alexander Jonsson
Produktionsassistent Christin Illeborg
Postproduktionskoordinator Morten Sylvest Arnoldus
Produktionskoordinator Christian Vangsgaard
Producerassistent Louise Sun Palmkvist Hansen
Producerassistent Line Plougsbæk
Producerassistent Sidsel Hybschmann
Runner Oliver Kring
Runner Isabel Madsen
Runner Sille Martens
Runner Christian Parker
Runner Jamie Ryan

Foto

Fotograf Dirk Brüel
Kameraassistent Gitte Gammelgaard
Kameraassistent Jesper Find
2. kameraassistent Sebastian Winterø
Kameraassistent, 2. unit Peter Roos
Focus puller Henrik Lyngbo
Focus puller Daniel Parmo
Focus puller, 2. unit Birger Bohm
Video-assistent Ask Kroager Lund
Video-assistent Thue Garde Finnich
Video-assistent Mads Hoppe

Stills

Stills Per Arnesen

Lys

Belysningsmester Jens Sjöwall
Belyser Janne Kokki
Belysningsassistent Jonas Madsen
Belysningsassistent Magnus Christian Hansen
Belysningsassistent Jacob Hoffmann
Belysningsassistent Morten Kaspian
Belysningsassistent Kasper Kruuse-Jensen

Klip

Klipper Søren B. Ebbe
B-klipper Lars Wissing
Klippeassistent Sune Frederik Andersen
Klippeassistent Olesya Kireeva
Klippeassistent Frederik Andersen
Online-klipper Emil Tralov

Musik

Komponist Karsten Fundal

Produktionsdesign

Scenograf Søren Skjær
Rekvisitør Tine Hieronymus Nielsen
Regi Christina Kallan
Regi Thorkil Slebsager
Regi Arvid Berg-Ørnbak
Regi-runner Cayetanah Cuyas

Kostumer

Kostumedesigner Ole Kofoed
Kostume-supervisor Françoise Nicolet

Makeup

Chefsminkør Tina Helmark
Sminkør Helena Hørdum

Lyd

Lyddesigner Hans Møller
Lydoptagelser Allan Holmberg
Lydmix Anne Jensen
Lydmix Eddie Simonsen
Foley artist Torben Greve
Boom operator John Nielsen
Boom operator Oskar Skriver
Toneassistent Sigrid D.P. Aalbæk Jensen

Visual effects

Grafik Rasmus Lange
Colorgrader Simon Lytting

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stunts Munir Avn
Stunts Christoffer Cold-Ravnkilde
Stunts Esbjørn Mildh
Stunts Bo Thomas

Medvirkende

Jørn Moos Ulrich Thomsen
Bo Weimann Thure Lindhardt
Jan Weimann Nikolaj Coster-Waldau
Niels Jørgensen Daniel Dencik
Torkild Lauesen Jacob Ulrik Lohmann
Malin Blomkvist Malin Brolin-Tani
Anders Elkjær Michael Brostrup
Kenneth Ebbe Olaf Johannessen
Bent Knudsen Bjarne Henriksen
Tine Weimann Helle Fagralid
Hans Nielsen Troels Lyby
Marc Rudin Sebastian Blomberg
Peter Kvist Søren Malling
Mogens Bang Finn Nielsen
Jakob Kirk Kim Jansson
Thomas Højer-Nielsen Thomas Knuth-Winterfeldt
Carsten Nielsen Johan Philip Asbæk
Karsten Møller-Hansen Mads Knarreborg
Kurt Malmkvist Peter Hesse Overgaard
Mikkel Moos Sebastian Kronby
Svend Jabbe Hans Henrik Clemensen
Jamil Ramellah Zeev Sevik Perl
Jens Ørgren Claus Flygare
Morten Hovmark Søren Sætter-Lassen
Arabisk tolder Khaled Ghizzawi
Emilie Moos Emma B. Marott
Kirsten Signe Anastassia Mannov
Peter Halmell Daniel Adolfsson
Portvagt Morten Eisner
PET-chef Nis Bank-Mikkelsen
Postbetjent Kenneth M. Christensen
Anne Sanna Johansson
Jesper Egtved Hansen Martin Ammundsen
Filip de Witt Erik Ståhlberg
Bankdirektør Jan Holmquist
Muskelmand Dennis Albrechtsen
PET-mand Bo Carlsson
Kerstin Ramellah Caroline Andréason
PET-mand Michael Moritzen
Bankdirektørens kone Gunilla Olsson
PET-betjent Nicolei Faber
Bankdirektørens barnebarn Saga Munthe
Emil Kaltoft Frederik Nørgaard
Arrestbetjent Thomas Biehl
Hørsholm-betjent Dan Schlosser
Jesper Egtved Hansens mor Nanna Møller
Bror Peter Frederiksen
Postbud Rasmus Elton

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.