enda

Dreambuilders

Kim Hagen Jensen, Denmark, 2020

81 min.DK/FeatureChildren's films, Animation, Family films

Minna's life is overturned when her new stepsister, Jenny, moves in. Jenny is mean and Minna wants her gone! One night Minna discovers the Dream Builders and that she can change Jenny by changing her dreams. But changing dreams has consequences. Minna must save Jenny in the dream world to save her family in the real world.
Basic information Credits Festivals & awards
Original title Drømmebyggerne
Danish title Drømmebyggerne
Other titles Dreambuilders
Director Kim Hagen Jensen
Co-director Tonni Zinck
Screenplay Søren Grinderslev Hansen
Producer Nynne Selin Eidnes, Sunit Parekh-Gaihede
Editor Rikke Selin Fokdal
Sound Kristian Selin Eidnes Andersen, Jacques Pedersen
Composer Kristian Selin Eidnes Andersen
Production designer Tonni Zinck
Production country Denmark
Production companies First Lady Film
Domestic distribution SF Studios
International sales Sola Media / Rotebühlplatz 29 / D-70178 Stuttgart / t +49 711 9689 4440 / f +49 711 9689 4451 / post@sola-media.com / sola-media.com
Danish theatrical release 06.02.2020
Cinemas København: CinemaxX. Empire. Falkoner NFB. Fields NFB. Nordhavn, Big Bio, Palads NFB. Park Bio. Øvrig Sjælland: Albertslund Biograferne. Bagsværd (Gladsaxe) Bibliografen. Birkerød Bio. Fak-se, Kanten. Frederikssund NFB. Frederikssund, Park Bio. Frederiksværk, Kosmorama. Gentofte. Gil-leleje Bio. Greve NFB, Waves. Haslev Bio. Hellerup, Movie House. Helsingør. Herlev, Big Bio. Hille-rød NFB. Holbæk. Humle Bio. Hvalsø Bio & Kulturhus. Hørsholm, Trommen. Kalundborg. Kastrup Bio. Korsør Bio 1 & 2. Køge NFB. Lyngby NFB. Nykøbing F. NFB. Næstved NFB. Næstved, Bio. Ring-sted, Moviehouse. Roskilde. Rødby, Lalandia. Rødovre, Atlas. Rødovre, Viften. Slagelse. Sorø, Vic-toria Teatret. Tåstrup NFB. Valby Kino. Vordingborg. Værløse Bio. Jylland: Esbjerg NFB, Broen. Fredericia. Frederikshavn. Grenå. Haderslev. Hadsund Bio 1 + 2. Herning NFB. Hjørring, Movie-house. Hobro, Filmteatret. Holstebro. Hornslet, Kom-bi. Horsens. Ikast Bio. Karup Bio. Klovborg. Kolding NFB. Lemvig, BIO-huset. Malling Bio. Nordborg Bio. Nykøbing Mors, Bio Mors. Randers NFB. Ringkøbing Biograf. Rødding Bio. Silkeborg. Skive. Struer. Sønderborg. Thisted. Toftlund Bio-graf. Tønder. Varde. Vejle. Viborg – NFB. Aabenraa. Aalborg NFB. Aalborg NFB, (City Syd). Aarhus NFB. Aarhus NFB Trøjborg (Metropol). Aarhus, CinemaxX. Fyn: Faaborg, Helios-Teatret, Middel-fart, Nyborg Kino Vino. Odense NFB. Odense, CinemaxX. Ringe Bio. Svendborg. Øvrig: Rønne
Comment Feature debut by Kim Hagen, who has directed animated shorts and has extensive experience in storyboarding and animation on features, short films and TV series.
DFI subsidy Konsulentstøtte
Danish rating Not recommended for children under 7

Companies

Production companies First Lady Film
With support from Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV Fond, Creative Europe, DR, Sola Media, SF Studios
In collaboration with Hydralab, Eidnes Studios
Domestic distribution SF Studios

Direction

Direction Kim Hagen Jensen
Co-director Tonni Zinck
Voice casting Tine Sætter-Lassen

Script

Screenplay Søren Grinderslev Hansen
Storyboard Kim Hagen Jensen
Storyboard Mads Themberg
Storyboard Mads Juul
Storyboard Martin Madsen
Script development Troels Christoffersen
Script development Snorre Krogh
Script development Sune Elskær
Script development Jamie Holmes
Script development Kim Hagen Jensen
Script development Søren Grinderslev Hansen
Script development Nynne Selin Eidnes
Script consultant Jericca Cleland
Treatment consultant Flemming Christian Klem
Treatment consultant Thomas Howalt

Production

Executive producer Nynne Selin Eidnes
Producer Nynne Selin Eidnes
Producer Sunit Parekh-Gaihede
Line producer Anette Iversen
Executive producer Solveig Langeland
Production consultant Petter Lindblad
Production assistant Sussie Slott Christensen
Post Producer Nynne Selin Eidnes

Electrical dept.

Best boy Andreas Sikjær Olsen
Best boy Troels Christoffersen

Editing

Editor Rikke Selin Fokdal
B-editor Emma Hjulmand Nielsen
Assistant editor Emil Magnus Stomdal Bæk
Facility manager Jakob Schaumburg
Trailer editor Rikke Selin Fokdal

Music

Composer Kristian Selin Eidnes Andersen
Composer assistant Rasmus Christensen

Production design

Production designer Tonni Zinck

Sound

Sound designer Kristian Selin Eidnes Andersen
Sound designer Jacques Pedersen
Re-recording mixer Jacques Pedersen
Sound Editing Thomas Jæger
Sound Editing Peter Seeba
Sound effects Rasmus Emil Mikkelsen
Sound assistant Rasmus Meyer
Sound assistant Jason Cameron
Sound assistant Frederik Lehmann
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny

Voice

Minna Emilie Koppel
Jenny Caroline Vedel Larsen
Gaff Martin Buch
John / Milo / Gnaven drømmebygger Rasmus Botoft
Helene Ditte Hansen
Inspektøren Stig Hoffmeyer
Karen Mitchles Alberte Winding
Tøjsælger / Social media-piger Mie Lerdam
Drømmebygger / Drømmebygger skuespiller Morten Kamuk Andersen
Jennys far Kim Hagen Jensen
Voice Elvira Hagen Elgaard
Voice Selma Hagen Elgaard

Visual effects

Software developer Sunit Parekh-Gaihede
Pipeline developer Rune Tirkov-Tyroll
Colourist Sunit Parekh-Gaihede
Conforming Jakob Schaumburg
Graphic design Tina Schembecker

Animation

Lead animator Tonni Zinck
Animator Stine Sørensen
Animator Rasmus Nyhus Hansen
Animator Claus Darholt
Animator Jakob Baltzersen
Animator Søren Hornshøj Krøjgaard
Assistant animator Laurie Desfougères
Assistant animator Pernille Byriel Flyvholm
Assistant animator Anne Flarup Thomsen
Additional animation Dita Lang
Character design Christian Kuntz
Character design Dan Harder
Character design Jan Solheim
Character design Ilan W. Hatukah
Character design Kim Hagen Jensen
Set design Bille Storm Andersen
Set design Kim Hagen Jensen
Concept artist Jakob Eirich
Concept artist Anders Bierberg Hald
Animation development Tonni Zinck
Animation development Sunit Parekh-Gaihede
Animation development Andreas Sikjær Olsen
Matte painter Tonni Zinck
Character artist Morten Vestbjerg Bøgelund Andersen
Character artist João Ferreira
Character artist Arik Newman
Character artist Irmak Semiz
Grooming Troels Christoffersen
Prop designer Bille Storm Andersen
Prop designer Andreas Sikjær Olsen
Prop designer Troels Christoffersen
Prop designer Mads Haystrup
CG supervisor Andreas Sikjær Olsen
CG artist Irmak Semiz
Layout Henrique Heráclio
Layout Rune Tirkov-Tyroll
Layout Thea Matland
Effect animation Tonni Zinck
Compositor Oliver Buus

Festival screenings

Festival Festival date
Kristiansand International Children's Film Festival 2020-04-21
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.